Fermerët polakë protestojnë me pankarta anti-ukrainase dhe pro-Putin

Foto: Twitter

Pankartat anti-ukrainase dhe pro-Putin të mbajtura nga fermerët polakë gjatë protestave mund të jenë ndikuar nga "agjentët rusë", tha sot Ministria e Punëve të Jashtme polake.

“Ne besojmë se është një përpjekje për të vendosur kontroll mbi lëvizjen e protestës së fermerëve nga grupe ekstremiste dhe të papërgjegjshme që mund të ndikohen nga agjentët rusë”, tha ministria në një deklaratë.

Gjatë demonstratës së djeshme, fermerët në Gorzycki, Polonia jugore, mbanin një pankartë ku shkruhej: "Putin, rivendos rendin në Ukrainë, Bruksel dhe qeverinë tonë", duke valëvitur një flamur të Bashkimit Sovjetik.

Fotoja e banderolës u përhap në rrjetet sociale, e cila shkaktoi një reagim të ashpër nga Kievi.

Varshava "vë në dukje me shqetësim të madh shfaqjen e sloganeve anti-ukrainase dhe të tjera që festojnë Vladimir Putinin dhe luftën që ai po bën, gjatë bllokadave të fundit të fermerëve," tha ministria polake në një deklaratë, duke theksuar se veprime të tilla krijojnë "një pamje të keqe". të Polonisë".

Zëdhënësi i policisë lokale tha sot se “flamuri dhe banderola” janë “konfiskuar”. “Identifikohet personi që drejtonte mjetin”, thanë organet e rendit.

Polonia ka qenë një nga mbështetësit më të mëdhenj të Ukrainës që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt 2022, por muajt e fundit marrëdhënia e tyre është acaruar për shkak të mosmarrëveshjeve tregtare.

Fermerët polakë nisën ditën e djeshme një valë të re protestash, duke bllokuar rreth njëqind rrugë në vend dhe pika kufitare me Ukrainën, të pakënaqur me importin "të pakontrolluar" të drithit nga Ukraina dhe politikën bujqësore evropiane.

Këto protesta të reja shpërthyen vetëm disa javë pasi përfundoi një bllokadë e ngjashme e kufirit me Ukrainën nga shoferët polakë të kamionëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës