Polonia nuk do të dërgojë më armë në Ukrainë, thotë Morawiecki

Morawiecki dhe Zelensky / Foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Polonia nuk do të armatosë më Ukrainën pasi fokusohet në ndërtimin e rezervave të saj të armëve, tha kryeministri Mateusz Morawiecki, ndërsa qëndrimi i Varshavës ndaj Kievit ndryshon vetëm pak javë para zgjedhjeve.

Polonia ka qenë një nga aleatët më të vendosur të Ukrainës që kur Rusia pushtoi vendin në shkurt 2022, por vendet kanë qenë në mosmarrëveshje për eksportet e drithërave ukrainase që kur Varshava zgjati një ndalim ndaj tyre.

“Ne nuk po transferojmë më asnjë armë në Ukrainë, sepse tani po armatosemi me armët më moderne”, tha Mateusz Morawiecki për Polsat News.

Fjalët e Morawiecki erdhën pasi Polonia thirri ambasadorin e Ukrainës në ministrinë e jashtme për të protestuar ndaj komenteve të Presidentit Volodymyr Zelensky pas vendimit të Polonisë për të zgjatur ndalimin e drithit.

Ndalimi u vendos për të mbrojtur fermerët polakë nga një rritje e importeve të drithërave dhe ushqimeve nga Ukraina pasi pushtimi rus bllokoi kryesisht rrugët e Ukrainës përmes porteve të Detit të Zi.

Zelensky i tha Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se Kievi po punonte për të ruajtur rrugët tokësore për eksportet e grurit, por shtoi se "teatri politik" që rrethon importet e drithërave po ndihmonte vetëm Moskën.

Polonia, Sllovakia dhe Hungaria njoftuan kufizime në importet e grurit nga Ukraina të premten pasi Komisioni Evropian vendosi të mos zgjasë ndalimin e shitjeve në pesë vende të BE-së, përfshirë Rumaninë dhe Bullgarinë.

Polonia mban zgjedhjet parlamentare më 15 tetor dhe partia nacionaliste në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS) është vënë nën kritika nga e djathta ekstreme për atë që thotë se është qëndrimi i nënshtruar i qeverisë ndaj Ukrainës.

Ministria e Jashtme e Ukrainës bëri thirrje për qetësi në mosmarrëveshje të mërkurën, me një zëdhënës të ministrisë së jashtme që u bëri thirrje polakëve të "lënë mënjanë emocionet e tyre".

Mes keqkuptimit mbi drithërat ukrainas, Polonia i kujtoi Ukrainës ndihmën e saj

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës