Polonia ka arrestuar nëntë persona të dyshuar si spiunë rusë

Nëntë persona janë arrestuar në Poloni të dyshuar se punonin për shërbimet speciale ruse dhe kryenin një sërë aksionesh sabotuese në vend. Këtë informacion e ka bërë të ditur kryeministri Donald Tusk për mediat polake.

- Nëntë të dyshuar janë arrestuar dhe akuzuar për pjesëmarrje të drejtpërdrejtë në sabotim në territorin e Polonisë me udhëzimet e shërbimeve ruse, sipas deklaratës së tij.

Kryeministri polak theksoi se rasti ka të bëjë me disa vende evropiane - Lituaninë, Letoninë dhe Poloninë. Kryeministri polak shtoi se sinjale të tilla vijnë edhe nga Suedia.

- Kemi nëntë të dyshuar të arrestuar që akuzohen se kanë marrë pjesë drejtpërdrejt në akte sabotazhi në Poloni për llogari të shërbimeve speciale ruse. Bëhet fjalë për rrahje, djegie dhe tentativë për zjarrvënie”, tha kryeministri polak.

Tusk shtoi se vendi i tij po punon së bashku me fqinjët dhe aleatët për të kundërshtuar aktivitetet e inteligjencës ruse.

“Jam shumë i kënaqur me efikasitetin e shërbimeve tona”, shtoi ai.

Polonia po punon në mënyrë aktive për të identifikuar dhe kundërshtuar rrjetet e inteligjencës ruse në vendin e saj, pasi ajo është bërë një qendër kryesore dhe pikë përqendrimi për pajisjet dhe armët ushtarake përpara se të transferohej në Ukrainë.

Vitin e kaluar, agjencia e sigurisë së brendshme të Polonisë kreu një operacion të madh dhe arrestoi gjashtëmbëdhjetë persona që ishin të lidhur me inteligjencën ruse, duke mbledhur të dhëna për lëvizjen e pajisjeve ushtarake dhe duke përgatitur sabotim për të prishur procesin.

Në janar të këtij viti, Agjencia e Sigurisë së Brendshme nisi një hetim kundër shoqatës pro-ruse "Të mbrojmë formularin për brezat e ardhshëm" me dyshimin për rekrutimin e personelit ushtarak polak.

Aktakuza kundër anëtarëve të shoqatës bazohet në pretendimin se në vitin 2021, organizata po përgatitej në mënyrë aktive për të "hequr pavarësinë, ndarjen e një pjese të territorit ose ndryshimin e rendit kushtetues të Republikës së Polonisë përmes veprimeve të koordinuara të individëve". ."

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës