Polonia nuk i furnizon më Ukrainës me armë

Tanke të ushtrisë polake
Ushtria polake / Foto: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha mbrëmë vonë se vendi i tij nuk po furnizon më me armë Kievin, pasi po fokusohet në armatimet e veta.

Ai tha këtë orë pasi Varshava thirri "urgjentisht" ambasadorin ukrainas në shenjë proteste ndaj deklaratave të presidentit Volodymyr Zelenskiy, i cili kritikoi Poloninë dhe disa vende të tjera në OKB për embargon ndaj grurit ukrainas.

"Ne nuk po transferojmë më asnjë armë në Ukrainë, sepse po armatosemi me armët më moderne," tha Morawiecki në përgjigje të pyetjes së një gazetari në lidhje me mbështetjen ushtarake dhe humanitare të Polonisë për Ukrainën, pavarësisht konfliktit të grurit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës