Polonia: Nuk është e mundur të përfshihesh drejtpërdrejt në një konflikt të armatosur në territorin e Ukrainës

Kufiri midis Polonisë dhe Ukrainës / Foto EPA-EFE/Darek Delmanowicz

Ministria e Mbrojtjes e Polonisë hodhi poshtë idenë e Ukrainës se sistemet polake të mbrojtjes ajrore, duke përfshirë sistemin antiraketë Patriot që ka Polonia, mund të mbrojnë gjithashtu Ukrainën perëndimore nga sulmet ajrore ruse.

“Në përputhje me pozicionin aktual të NATO-s dhe Polonisë, nuk është e mundur të përfshihet drejtpërdrejt në një konflikt të armatosur në territorin e Ukrainës. Mbulimi i një pjese të Ukrainës me mbrojtje aleate do të kërkonte marrëveshje politike brenda NATO-s, të cilat sigurisht nuk do të ishin të thjeshta”, iu përgjigj Ministria polake e Mbrojtjes në pyetjen e gazetës polake “Zheczpospolita”.

Ndihmësministri i Mbrojtjes Cesari Tomczyk i tha radios private ZET se Polonia nuk mund të dorëzojë bateritë e saj Patriot sepse ato janë vendosur për të mbrojtur Varshavën.

Megjithëse qeveria polake as që dëshiron të dëgjojë se po ndërmerr hapa që mund të nënkuptojnë përfshirje në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës, qytetarët janë në favor që Polonia të ndihmojë Ukrainën duke rrëzuar raketa dhe dronë rusë nga territori i saj, në kufi. .

Gjithsej 69,3 për qind e polakëve në sondazhin e shkurtit të agjencisë IBRIS pajtohen se Ukraina duhet ndihmuar në këtë mënyrë, 17,6 për qind e të anketuarve janë kundër dhe 13,1 për qind nuk dinë si të shprehen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës