Polonia blen balona gjigante për mbrojtjen e hapësirës ajrore

Polonia ka nënshkruar një marrëveshje historike për të përmirësuar aftësitë e saj të mbikëqyrjes së hapësirës ajrore duke blerë sisteme masive ajrore të quajtura Barbara.

Ky sistem i avancuar radar, i aftë për të zbuluar një gamë të gjerë kërcënimesh, duke përfshirë raketa, avionë, dron dhe njësi detare, do të përmirësojë gatishmërinë mbrojtëse të Polonisë.

Marrëveshja u nënshkrua në Varshavë në prani të zëvendëskryeministrit Wladysław Kosiniak-Kamis dhe Sekretarit të Shtetit Pawel Bejda.

Sistemi Barbara, i cili përfshin katër balona ajri - aerostatë, do të vendoset përgjatë kufijve lindorë dhe verilindorë të Polonisë, duke zgjeruar rrezen e zbulimit mbi 300 kilometra.

Kosiñak-Kamis theksoi rëndësinë e kësaj marrëveshjeje, duke theksuar se ajo forcon bashkëpunimin mbrojtës të Polonisë me Shtetet e Bashkuara dhe forcon sigurinë kolektive të NATO-s.

Marrëveshja prej 960 milionë dollarësh, e financuar pjesërisht nga një hua nga qeveria amerikane, e pozicionon Poloninë si vendin e dytë globalisht që përdor këtë lloj sistemi.

Aerostatët Barbara do të plotësojnë sistemet ekzistuese të mbrojtjes ajrore dhe të mbikëqyrjes bregdetare, duke ofruar mbikëqyrje me shumë shtresa. Kjo aftësi është kritike në dritën e konfliktit të vazhdueshëm në Ukrainë, duke theksuar nevojën për zbulim gjithëpërfshirës të kërcënimit në lartësi dhe mjedise të ndryshme.

Duke integruar këto sisteme të avancuara, Polonia synon të forcojë sigurinë kombëtare dhe të ruajë stabilitetin rajonal, duke demonstruar përkushtimin e saj për modernizimin e infrastrukturës së saj të mbrojtjes.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës