Një kompani polake municionesh po rrit prodhimin si pjesë e planit të Evropës për Ukrainën

Foto: MIA

Prodhuesi polak i municioneve Dezamet, pjesë e grupit shtetëror të armëve Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), do të rrisë ndjeshëm kapacitetin e tij prodhues për të furnizuar Ukrainën me municione të financuara nga Bashkimi Evropian, tha sot kryeministri polak. Mateusz Morawiecki.

Njoftimi i Morawieckit vjen përpara një vizite të planifikuar të komisionerit të tregut të brendshëm të Komisionit Evropian, Thierry Breton, në Desamets të hënën.

Shtatëmbëdhjetë vende anëtare të BE-së dhe Norvegjia ranë dakord këtë javë që të prokurojnë bashkërisht municione për të ndihmuar Ukrainën dhe për të rimbushur rezervat e saj, tha Agjencia Evropiane e Mbrojtjes.

Desamet, e cila prodhon municione për artileri, mortaja dhe granatahedhës, është një nga 50 kompanitë e armëve në grupin PGZ.

"Ajo fabrikë mund të llogarisë në porosi dhe fonde të reja, ne do të fillojmë linja të reja prodhimi në këtë kompani dhe në të tjera për prodhimin e municioneve," tha Morawiecki për radion polake RMF kur u pyet nga gazetarët për vizitën e Bretonit në fabrikë.

“Ne duam të shumëfishojmë prodhimin sa më shpejt të jetë e mundur”, shtoi ai.

Morawiecki tha se ai pret gjithashtu që kompanitë private në Poloni të rrisin prodhimin e municioneve.

PGZ synon të rrisë numrin e punonjësve me disa mijëra njerëz, tha dje kreu Sebastian Chvalek. Grupi aktualisht punëson rreth 20.000 njerëz.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës