Polonia deporton një rus që pretendonte se ishte oficer i FSB-së

Foto: Ministria e Mbrojtjes e Polonisë

Polonia ka deportuar një ish oficer të dyshuar rus të FSB-së, i cili kërkoi azil në vend, duke e akuzuar atë për gënjeshtra për të kaluarën dhe origjinën e tij, raporton "Kujdestar".

Emran Navruzbekov pretendoi se ishte një oficer i lartë në shërbimin e sigurisë të FSB-së të Rusisë në rajonin jugor të Dagestanit dhe së fundmi ka dhënë intervista të shumta në media rreth operacioneve të FSB-së dhe keqbërjeve të supozuara. Ai iu dorëzua Rusisë në kufirin tokësor të Polonisë me enklavën ruse të Kaliningradit të martën.

Ky veprim ngjalli zemërim nga një prej avokatëve të Navruzbekov, i cili tha se ai përballej me rrezikun e burgut, torturës ose më keq në Rusi, dhe se vendimi ishte befasues duke pasur parasysh se Polonia është një nga kritikët më të zëshëm të regjimit rus.

Një zëdhënës i rojes kufitare polake konfirmoi se Navruzbekov u deportua të martën pasi u konstatua se ai "paraqiste një kërcënim për mbrojtjen, sigurinë e shtetit ose mbrojtjen e rendit publik", duke shtuar se atij i ishte ndaluar të hynte në Poloni dhe në zonën Shengen për 10 vite.

“Shtetasi i huaj u deportua nga Polonia në vendin e tij të origjinës, që është Rusia”, tha policia kufitare në një deklaratë.

Navruzbekov u largua nga Rusia në vitin 2017, me sa duket ndërsa përgatitej për një mision të FSB-së për të gjurmuar të mërguarit në Turqi. Pas disa vitesh jete në Evropë pa u bërë publik emri i tij, dhjetorin e kaluar ai dha një intervistë të gjatë me Vladimir Osechkin, themelues i organizatës gulagu.net, e cila punon intensivisht me ushtarët rusë të dezertuar.

Video-intervista, e cila është parë gati 1 milion herë në YouTube, u përshkrua nga Navruzbekov si një "version i Litvinenkos për 2022", i cili dha informacione të vlefshme për krimet e regjimit rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës