Gjysma e pacientëve me fibrozë cistike do të marrin ilaçe, gjysma tjetër pezulluar?!

Bekim Sali, ministër i Shëndetësisë/Foto: MPB

Ministri i Shëndetësisë Bekim Sali Në seancën e djeshme të qeverisë, ai inicioi gjetjen e parave për 30 pacientë me fibrozë cistike për të marrë ilaçin Trikafta, i cili është një terapi modulare që synon drejtpërdrejt sëmundjen, në vend të simptomave të saj. Problemi është se sipas të dhënave jozyrtare të Shoqatës së Fibrozës Kistike, janë 65 pacientë që kanë nevojë për ilaçin dhe në këtë mënyrë ka një problem të madh tek pacientët për këtë.kush do ta marrë dhe kush do të mbetet i pezulluar.

Sipas njoftimit të Dr.Sally, vendimi për sigurimin e mjeteve pritet të merret nesër. Nuk është e qartë se çfarë do të ndodhë me pacientët e tjerë që kanë nevojë për Tricafta.

“Nuk mjafton. Ne kemi nevojë për të gjithë. Një jetë njerëzore është një jetë njerëzore. Po na krijojnë probleme, na kontaktojnë prindër që kanë fëmijë me fibrozë cistike dhe kanë frikë se mos futen në listë. Qëndrimi ynë është i shkurtër dhe i qartë, ne kërkojmë Tricafta për të gjithë, përveç një pacienti”, tha për “Sloboden Pechat” kryetari i Shoqatës së Fibrozës Cistike, Fiki Gaspar.

Të shtunën, shoqata do të zhvillojë një protestë para qeverisë, e cila prej muajsh injoron kërkesat e të sëmurëve me fibrozë cistike.

Gjithnjë e më shumë pacientët me fibrozë cistike lëvizin nga Maqedonia në vendet fqinje ku marrin terapi modulare në vend që të trajtojnë vetëm simptomat e sëmundjes, siç bëhet në Maqedoni.

Terapia modulare Trikafta prek vetë sëmundjen dhe jo simptomat si barnat që u jepen pacientëve në Maqedoni. Është një kombinim i disa barnave në një dhe ndikon në mënyrë dramatike në përmirësimin e gjendjes së shumë pacientëve, veçanërisht me mushkëritë, që janë më të prekurit.

Fibroza cistike është një sëmundje shumësistemike që përfshin shumë organe. Më të prekura janë mushkëritë, por edhe mëlçia dhe pankreasi. Disa nga pacientët zhvillojnë diabetin në moshën 15 ose 20 vjeç. Shpjegimi më i thjeshtë është se, sekrecioni që pastrohet tek personat e tjerë tek këta pacientë mbetet dhe bllokon rrugët e frymëmarrjes.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës