Një polak sulmoi me sëpatë një adoleshente në një tren gjerman, vajza u plagos rëndë

Axe / ilustrim / foto: negativespace.co

Një vajzë XNUMX-vjeçare ka mbetur e plagosur rëndë sot pasi është sulmuar në tren nga një bandit, i cili mbante një objekt të ngjashëm me sëpatë, pasi më parë kishte kërcënuar edhe pasagjerët e tjerë, raportojnë mediat.

I dyshuari 37-vjeçar hipi në një tren që udhëtonte midis qyteteve gjermane lindore Frankfurt am Oder dhe Cottbus në qytetin Guben, afër kufirit me Poloninë.

Burri, të cilin policia e identifikoi si shtetas polak, kaloi nëpër disa vagona përpara se policia të njoftohej për incidentin. Ai dëmtoi pjesë të brendshme dhe shkatërroi ekranet.

Më pas ai sulmoi një vajzë 17-vjeçare me një objekt që i ngjante sëpatës dhe e plagosi në kokë, tha zëdhënësi i policisë lokale. Oficerët e policisë kanë hipur në tren, kanë arritur ta mposhtin dhe t'i marrin armën e ftohtë. Viktima është dërguar në spital, por sipas policisë ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

I dyshuari ndodhet në mbajtje. Ai nuk ishte nën ndikimin e drogës apo alkoolit. Policia ende nuk ka dhënë më shumë detaje në lidhje me ngjarjen, por tha se për momentin nuk ka të dhëna se krimi ishte i motivuar fetar apo politik.

Mediat kujtojnë incidentin e shkurtit të këtij viti, kur një palestinez goditi me thikë disa pasagjerë në një tren në rrugën midis qyteteve veriore të Kielit dhe Hamburgut. Më pas dy persona, 16 dhe 19 vjeç, u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën. Sulmuesi, i cili ishte i njohur më parë për policinë, u lirua nga paraburgimi pak para ngjarjes.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës