Një përballje politike apo thjesht një “rrëmujë” në Karrige?

Prokuroria Publike ka afat deri sonte për të vendosur nëse M.I. do të caktohet paraburgimi apo masë tjetër parandaluese./Foto: MPB

Qytetari i Shkupit Mervan Gj., i dyshuar për Incident i së shtunës në lagjen Çair të Shkupit, përfunduar më parë gjykoj të procedurës paraprake pasi u qëllua me pistoletë gjatë kontrollit nga efektivët e policisë. Zyra e Prokurorit Publik (PPO) и Kontrolli i brendshëm mbi Ministria e Brendshme (MPB) të kenë qasje në raportin e policisë për të shtënat para kafenesë "Galaxy“, në të cilin fatmirësisht nuk ka persona të lënduar.

Aude Policia thotë një oficer policie nga Karrige, prane nje restoranti ne rruge"Brigada Maqedono-Kosovare", Ndaloi" Mitsubishi "i cili kishte" flashers "të përfshirë. Shoferi ka filluar të sillet në mënyrë agresive dhe për pak kohë në lokacion ka dalë M.M nga Shkupi. i shoqëruar nga disa të njohur të tij, ndaj ka sulmuar policin.

“Së shpejti në vendngjarje kanë mbërritur edhe punonjës të tjerë policorë të cilët janë sulmuar nga grupi. Në një moment, M.G. ka nxjerrë një pistoletë nga nën sqetull dhe ka qëlluar një plumb në ajër, por është mundur nga efektivët e policisë dhe i është konfiskuar pistoleta. Pasi kanë mbërritur persona të tjerë, mes tyre edhe punonjës policie, M.Gj. iku. Më vonë, pas M.Љ. Është lëshuar urdhër-arrest, por vetë është paraqitur në komisariat”, thuhet në raportin e MPB-së.

Ngjarja u raportua prokurori publik и Departamenti i Kontrollit të Brendshëm, hetime penale dhe standarde profesionale dhe iu gjet arma, si dhe video të ngjarjes.

Janë dy në pazar spekulime. Sipas njërit, bëhej fjalë për marrëdhënie të trazuara dhe një përleshje rruge mes anëtarëve dhe mbështetësve të BDI, dhe sipas të dytës, dy grupe kundërshtare po debatonin, të mbështetur nga zyrtarë policorë, në të cilat ngacmues me armë në dorë “provoi kush është më i madh”.

Thuhet se kishte një festë mature në restorant, me zyrtarë të policisë si të ftuar. Autori ka qëlluar me pistoletë në ajër pas policisë patrullë, në të cilën ishte edhe shefi i Karrige EURO, ndaloi njohjen e tij për përdorim të paligjshëm "flashersNë makinë. Elektrik dore janë dritat rrotulluese kuqeblu, të cilat vendosen edhe në makinat e ndezura MPB pa shenja që janë zyrtare, dhe përdoren vetëm nga njësi të caktuara të Policia.

Dëshmitarët për TV Telma thotë shoferi i ndalesës "mitsubishi“Pretendohet se punon për zëvendësdrejtorin e Byroja e Sigurisë Publike (PSB) Arif Asani, të cilin dyshohet se e ka telefonuar për të ndikuar te shefi i policisë Karrige për të mos u ndalur. Më pas mbërriti një grup prej të paktën gjashtë vetësh, të cilët në emër të Asanas kërkuan lirimin e shoferit që i dhunoi”flashers“. Shefi i Kryetari i EURO Edmund Murtezani e refuzoi kërkesën, e më pas i dyshuari Marvan I. nxori një armë dhe qëlloi një plumb. Versioni zyrtar është se ka qëlluar në ajër, dhe sipas spekulimeve ka dashur të qëllojë shefin nga Çairi, pasi ka pasur kontakt të ngushtë me policinë. Pas goditjes, ai u mposht, por megjithatë arriti të arratisej.

Një version i pazarit është se pasi zëvendësdrejtori Asani urdhëroi lirimin e të armatosurit, ai u largua lirisht. Versioni i dytë është se grupi i të arrestuarit ka nisur të tërheqë zvarrë policët për uniformën, duke ndihmuar kështu të dyshuarin të arratiset.

Prokuroria Publike ka afat deri sonte për të vendosur nëse M.I. do t'i caktohet masa e paraburgimit ose masa tjetër parandaluese.

Video e ditës