Një oficer policie në Japoni u dehur dhe humbi çantën e tij me dokumente hetimore për mbi 400 persona

polici
Polici, Japoni / Foto: EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Sipas mediave japoneze që i referohen punonjësve të policisë, personi në fjalë polici ai doli për të pirë me kolegët e tij dhe e zuri gjumi gjatë rrugës për në shtëpi, raporton "JapanTimes".

Oficeri 49-vjeçar i policisë nga rajoni perëndimor i Japonisë Hyogo humbi çantën e tij që përmbante dokumente hetimore për më shumë se 400 persona, duke përfshirë njerëz të dyshuar për krim, pasi u dehur dhe e zuri gjumi në rrugë të shtunën mbrëma, tha policia lokale.

Dokumentet përmbanin emra dhe adresa, tha policia japoneze, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Sipas mediave kryesore japoneze që citojnë zyrtarë policorë, oficeri në fjalë kishte dalë duke pirë me kolegët e tij dhe e kishte zënë gjumi gjatë rrugës për në shtëpi. Kur u zgjua në afërsi të stacionit të trenit, nuk gjeti dot çantën me dokumente, e cila përmbante informacione për 400 persona.

Megjithatë, ky nuk është rasti i parë i tillë. Përkatësisht, autoritetet japoneze në Amagasaki pohojnë se një burrë humbi një USB me të dhënat personale të rreth 460.000 banorëve pasi u deh dhe e zuri gjumi gjatë rrugës për në shtëpi. Për fat të mirë, ata e gjetën USB-në një ditë pasi e raportuan të humbur.

Video e ditës