Shihni listën e top 25 atraksioneve turistike më tërheqëse në Evropë

Foto: Printscreen - Instagram

Grafikët mbulojnë qytetet e mëdha dhe të vogla, destinacionet e provuara, plazhet dhe liqenet, malet dhe luginat, parqet kombëtare, mundësitë e lundrimit, përvojat kryesore gastronomike. Revista "Udhëtim dhe kohë të lirë" (Travel & Leisure), me një rrjet qindra botuesish dhe fotografësh anembanë botës, u ofron rregullisht lexuesve të saj një pasqyrë të vendeve më të mira për turizmin, qëndrimin, ngrënien, eksplorimin... Top listat mbulojnë qytetet e mëdha dhe të vogla, destinacione të provuara, plazhe dhe liqene, male dhe lugina, parqe kombëtare, mundësi lundrimi, përvoja të shkëlqyera gastronomike.

Lista e re e 25 vendeve më të bukura për t'u vizituar në Evropë është më poshtë:

– Vila “Ruffolo” në qytetin Ravello, Itali;
– Plazhi Egremni, Lefkada, Greqi;
– Pallati “Pena”, Sintra, Portugali;
– Ishulli i Zojës së Skrpjelës, Mali i Zi;
– Bruges, Belgjikë;
– Abbey e Zojës së Senancit, Gordes, Francë;
– Ishulli portugez i Sao Miguel, nga arkipelagu Azuri;
– Keukenhof, Lisse, Holandë;
– Chateau de Chambord, në Luginën e Loire, Francë;
– Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci;
– Koloseu në Romë, Itali;
– Lapland, Finlandë;
– San Fruttuoso, Itali;
– Isle of Skye, Skoci;
– Hotel “Seljalandsfoss” në Hvolsvolur, Islandë;
– Tempulli i kishës “La Sagrada Familia”, Barcelona, ​​Spanjë;
– Kështjella Neuschwanstein në Schwangau, Gjermani;
– Geirangerfjord, Norvegji;
– Muret e Dubrovnikut në Kroaci;
– Hallstatt, Austri;
– Grand Place, Bruksel, Belgjikë;
– Ushguli, Gjeorgji;
– Nyhavn, Kopenhagë, Danimarkë;
– Laguna Blu e Islandës;
– Rakoczbrücke, Kromlau, Gjermani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës