Podoljak hodhi poshtë akuzat se Ukraina qëndronte pas shpërthimeve në Krime

Mihailo Podoljak / Foto: EPA

Kievi nuk është përgjegjës për shpërthimet e djeshme në bazën ajrore ruse në Krime, tha Mikhail Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, duke sugjeruar se mund të kenë qenë veprime sabotuese nga njësitë partizane.

Pyetjes së një gazetari nëse Ukraina merr përgjegjësinë për shpërthimet në Krime, Podoljak u përgjigj: "Sigurisht që jo". Çfarë kemi të bëjmë me të?"

Një person ka vdekur dhe tetë janë lënduar në një incident në aeroportin e Krimesë, njoftoi dje Ministria lokale e Shëndetësisë.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi më herët se municionet kishin shpërthyer në një aeroport në Krime, por se nuk kishte pasur asnjë sulm dhe se asnjë avion nuk ishte dëmtuar.

Video e ditës