Niveli i sigurisë është ngritur para samitit për Ukrainën në Zvicër

Autoritetet zvicerane kanë bërë përgatitje të gjera për të pritur një konferencë dy-ditore këtë fundjavë që synon planifikimin e hapave të parë drejt paqes në Ukrainë - në mungesë të Rusisë.

Më shumë se 50 krerë shtetesh dhe qeverish, përfshirë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, do t'i bashkohen tubimit në resortin Burgenstock me pamje nga liqeni i Lucernit.

Rreth 100 delegacione, duke përfshirë organet evropiane dhe Kombet e Bashkuara, do të jenë të pranishëm në aktivitet.

Kush do të shfaqet - dhe kush jo - është bërë një nga pikat kryesore në një takim që kritikët thonë se do të jetë i padobishëm pa praninë e qeverisë së presidentit rus Vladimir Putin, i cili pushtoi Ukrainën në shkurt 2022 dhe po vazhdon luftën. .

Nënpresidentja e SHBA Kamala Harris do të marrë pjesë, ndërsa Turqia dhe Arabia Saudite kanë dërguar ministrat e tyre të jashtëm.

Vendet kryesore në zhvillim, si Brazili, India dhe Afrika e Jugut, vëzhguesi i ngjarjeve do të përfaqësohen në nivele më të ulëta.

Kina, e cila mbështet Rusinë, i bashkohet një numri vendesh jashtë konferencës, shumë prej të cilave kanë çështje më urgjente sesa konflikti më i përgjakshëm i Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Pekini thotë se çdo proces paqeje ka nevojë për pjesëmarrjen e Rusisë dhe Ukrainës dhe se ka idetë e veta për paqen.

Trupat ruse, të cilat tani kontrollojnë gati një të katërtën e tokës ukrainase në lindje dhe jug, kanë bërë disa përfitime territoriale muajt e fundit.

Kur bisedimet për një nismë paqeje filluan verën e kaluar, forcat ukrainase rimorën pjesë të mëdha të territorit, veçanërisht pranë qyteteve jugore të Khersonit dhe Kharkiv verior.

Në sfondin e fushëbetejës dhe strategjive diplomatike, organizatorët e samitit paraqitën tre pika në rendin e ditës: sigurinë bërthamore, si në termocentralin e Zaporozhye të kontrolluar nga Rusia; ndihma humanitare dhe shkëmbimi i robërve të luftës; dhe siguria globale e ushqimit – e cila ndonjëherë u ndërpre nga dërgesat e ndërprera nëpër Detin e Zi.

Kjo listë e detyrave, e cila mbulon disa nga çështjet më pak të diskutueshme, është shumë më e shkurtër se propozimet e Zelenskiy dhe shpreson për një formulë paqeje prej 10 pikash në fund të vitit 2022.

Ndërkohë, qeveria e Putinit dëshiron që çdo marrëveshje paqeje të ndërtohet rreth një projekt-marrëveshjeje të negociuar në fazat e hershme të luftës, e cila përfshinte dispozita për statusin neutral të Ukrainës dhe kufizimet për forcat e saj të armatosura, ndërkohë që vononte bisedimet për territoret e pushtuara nga Rusia.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës