Përgatitja për një debat presidencial: Si i afrohen Biden dhe Trump përballjes së tyre të parë në katër vjet

Presidenti Joe Biden po fillon një periudhë intensive përgatitjesh private në Camp David për atë që mund të jetë debati presidencial më i rëndësishëm në dekada.

Ekipi i Biden pret sulme agresive ndaj forcës së tij fizike dhe mendore, rekordit të tij në ekonomi dhe emigracion, madje edhe mbi familjen e tij.

Trump, 78 vjeç dhe gjithmonë i besueshëm, do të qëndrojë në gjurmët e fushatës përpara se të shkojë në pronën e tij në Florida javën e ardhshme për dy ditë takime private si pjesë e një procesi përgatitor joformal.

Aleatët e ish-presidentit po e bëjnë presion që ai të qëndrojë i fokusuar në planet e tij të qeverisë, por presin që ai të testohet nga pyetje të mprehta në lidhje me fokusin e tij të pamëshirshëm në mashtrimin zgjedhor, rolin e tij në gërryerjen e të drejtave të abortit dhe bagazhin e tij të paprecedentë ligjor.

Analistët presin që debati, i cili do të transmetohet në CNN, të jetë plot mundësi dhe potencial për të riformuar garën presidenciale.

Asnjëherë më parë në epokën moderne dy kandidatë të supozuar nuk janë takuar në skenën e debatit kaq herët në sezonin e zgjedhjeve të përgjithshme. Asnjëherë më parë dy pretendentë të Shtëpisë së Bardhë nuk janë përballur në një moshë kaq të re, me pyetje të përhapura në lidhje me aftësinë e tyre.

Ekipi i Trump e sheh përballjen si një mundësi për të treguar një kontrast të fortë me aftësinë udhëheqëse dhe rekordin qeverisës të Biden.

Trump po bën gjithashtu paraqitje publike përpara debatit, duke mbajtur një tubim në Filadelfia të shtunën dhe një mbledhje fondesh për fushatën në New Orleans të hënën përpara se të shkonte në pasurinë e tij në Florida për takime.

Kampi i Bidenit e di se Trump ka të ngjarë të fokusohet te djali i tij Hunter, siç bëri presidenti i atëhershëm në skenën e debatit katër vjet më parë.

Hunter Biden u dënua kohët e fundit për tre krime në lidhje me marrjen e një arme ndërsa dyshohet se ishte nën ndikimin e drogës.

Republikanët kritikuan gjithashtu marrëdhëniet e biznesit të huaj të Hunter Biden kur Joe Biden ishte nënpresident.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës