Ngritja e Nigel Farage: Politikani i shkrepur nga puna që 'rrëzoi' konservatorët dhe sfidoi Laburistët

Nigel Farage / Foto EPA-EFE/NEIL HALL

Politikani kontrovers britanik Nigel Farage, i cili deri vonë konsiderohej si një i huaj i madh në mesin e ekspertëve në Britani, arriti të rikthehet më i fortë se kurrë.

Besimi në Partinë Konservatore në pushtet ra në një nivel të ri të ulët, me partinë Reforma në Mbretërinë e Bashkuar të Farage që ngushtoi hendekun në vetëm tre përqind. Pasi shënoi nivelin më të ulët pesë-vjeçar në disa sondazhe javën e kaluar, përqindja e njerëzve që planifikonin të votonin për konservatorët ra me dy pikë përqindje të tjera, duke nxitur më tej paralajmërimet për një "kolaps" të mbështetjes së tyre.

Sipas sondazhit të gazetës britanike TelegrafiOpozita Laburiste ka 42 për qind mbështetje, konservatorët me 19 për qind dhe Reforma me 16 për qind. Është sondazhi i tretë radhazi në të cilin Reforma ka arritur rezultatin më të mirë në sondazhe që nga krijimi zyrtar i partisë në janar 2021.

Konservatorët kanë humbur deri në një të tretën e votuesve që planifikonin të mbështesnin partinë vetëm katër muaj më parë, sipas një sondazhi të Ipsos në bashkëpunim me Financial Times, që tregon nivele të larta paqëndrueshmërie përpara zgjedhjeve të 4 korrikut.

Sondazhi, i kryer në të njëjtin grup prej gati 16.000 votuesish në fund të janarit dhe në fillim të qershorit, zbuloi se 32 përqind e njerëzve që fillimisht thanë se do të votonin për Konservatorët kanë ndryshuar mendje që atëherë.

Emma Levine, drejtoreshë e asociuar e agjencisë kërkimore Savanta, thotë se hulumtimi i tyre sugjeron kolapsin e Partisë Konservatore në kohë reale.

– Kjo është përqindja më e ulët e votave konservatore ndonjëherë në sondazhin e Savanta, sondazhi i tretë me radhë. Një pjesë e arsyes për këtë është se Reform UK vazhdon të bëjë fitime, duke arritur nivelin e tyre më të lartë që nga janari 2021.

Rikthimi i Farage ka shkaktuar turbullira te konservatorët

Në një konferencë të Partisë Konservatore në Mançester vitin e kaluar, ju mund të shihni një turmë të madhe njerëzish që morën pjesë me ngjyrat e partisë në atë tubim. Por kjo erdhi kryesisht për lëvizjen e Nigel Farage për t'u ofruar për të ftuar së bashku me ish-kryeministren Liz Truss.

Farage ishte aty në cilësinë e prezantuesit të GB News, por u ndalua në disa raste nga një turmë që me sa duket kishte më shumë fansa se kryeministri i atëhershëm.

Ai gjithashtu u bë i njohur në mesin e turmës së re në mediat sociale pasi u filmua duke kënduar "Can't Take My Eyes Off You" në një konferencë. Ai u pyet vazhdimisht nga gazetarët nëse po mendonte të kandidonte si deputet konservator.

Disa pyesnin hapur nëse një ditë ai do të përpiqej të kandidonte për kryetar partie. Ai e përjashtoi këtë, por më vonë i tha BBC-së se megjithëse nuk do t'i bashkohej Partisë Konservatore në formën e saj aktuale, ai "nuk do të thoshte kurrë kurrë" dhe nëse pas zgjedhjeve të ardhshme "ata rivendosin dhe riorganizojnë veten, atëherë ndoshta".

Por disa muaj më parë, Farage njoftoi zyrtarisht se do të ishte sërish kreu i Partisë Reforme, duke i dhënë një goditje të madhe Partisë Konservatore.

Pavarësisht se kandidoi pa sukses shtatë herë për deputet, ai është më i njohur se disa ministra konservatorë. Shumë aktivistë dhe strategë konservatorë kishin frikë se ai do të nxiste reformën në Mbretërinë e Bashkuar, të shqetësuar se ai mund të ndajë votimin në disa vende që konservatorët po përpiqen të mbajnë - apo edhe në ato ku më parë gëzonin një shumicë mjaft të sigurt.

Edhe pse nuk do ta pranojnë publikisht, disa në Partinë e Punës janë të kënaqur privatisht me lajmet e fushatës së Farage pikërisht për këtë arsye.

Kjo është hera e parë që Farage ka potencialin për të 'rivendosur' Partinë Konservatore - duke i mohuar potencialisht vendet në Parlament. Sondazhi, i cili u publikua vetëm pak minuta pasi Farage shpalli kandidaturën e tij, sugjeroi se Reforma nuk ishte në rrugën e duhur për të fituar vende në atë pikë. Por gjithçka ndryshoi papritur në javët e ardhshme.

Nigel Farage / Foto EPA-EFE/NEIL HALL

britaniku Donald Trump

Lideri 60-vjeçar i partisë, e cila kryesisht ka politika anti-BE, thotë se ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, “mësoi shumë gjëra prej tij”.

Kritikët e quajnë shpesh “Britaniku Donald Trump”, të cilin ai e mohon shpesh duke thënë se nuk ngjajnë aspak me politikanin dhe biznesmenin amerikan.

– Mendoj se jemi shumë të ndryshëm, por mendoj se edhe për shumë gjëra mendojmë njësoj. Ai mësoi shumë nga unë, mendoj se kjo shkon në të dyja drejtimet. Ai i pa fjalimet e mia në Parlamentin Evropian shumë vite më parë, para se të vendoste të kandidonte, shpjegoi Farage.

Edhe pse ai nuk pranoi të konfirmojë nëse Trump ia ka thënë personalisht këtë, ai thotë se është i sigurt për këtë dhe se "mbështet fuqishëm" kandidatin e Partisë Republikane për zgjedhjet e ardhshme në SHBA.

Fakti është se Trump dhe Farage kanë politika shumë të ngjashme. Dallimi kryesor është se Farage është shumë më ekstrem në pikëpamjet e tij për tema të caktuara. Ai është i njohur publikisht për komentet e tij anti-myslimane, kundër imigracionit, anti-LGBTI, të cilat kanë ngritur shqetësime në mesin e popullatës myslimane në Britani.

Ndërsa shqetësimi nuk është nëse Farage do të zgjidhet apo jo, fakti që mbështetja për të po rritet në sondazhe mund të ndezë një debat serioz mes publikut britanik se ku po shkon opinioni publik.

Farage shkaktoi edhe një herë bujë publike pasi tha se "aleatët perëndimorë inkurajuan Putinin të sulmonte Ukrainën". Kryeministri britanik Rishi Sunak dhe lideri i opozitës Keir Starmer u distancuan nga kjo deklaratë.

Nigel Farage dhe Donald Trump / Foto: Brendan Smialowski / AFP / Profimedia

Sa ekstrem është Farage dhe çfarë premton?

Përveç një plani të ashpër për të ngrirë imigracionin jo thelbësor dhe për të vendosur taksa ndëshkuese ndaj bizneseve që punësojnë "punëtorë të huaj", fushata ka parë gjithashtu Farage të shtyjë për t'i dhënë fund asaj që ai e quan "politikë e ndritur" dhe një spastrim filozofik të arsimit britanik. .

Do t'i detyronte shkollat ​​të "ndalojnë ideologjinë transgjinore" ndërsa zbatojnë një model "patriotik" të edukimit, duke deklaruar se "çdo mësim për një periudhë apo shembull të imperializmit apo skllavërisë britanike apo europiane duhet të lidhet me mësimin për një ndodhi jo-evropiane të e njëjta gjë për të siguruar një ekuilibër”.

Tema e identitetit kombëtar madje merr faqen e saj të plotë, të titulluar "Kthimi i Britanisë", një seksion që kalon në paranojën pas Covid-it në lidhje me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Forumin Ekonomik Botëror dhe përdorimin e reduktuar të parave të gatshme.

Përveç propozimit të dy festave të reja kombëtare për të festuar identitetin Uells dhe Anglez, ai pretendon se do të nisë një "sulm të gjithanshëm kundër luftës kulturore".

– Legjislacioni për të ndaluar paragjykimet e majta dhe ideologjinë politikisht korrekte që kërcënon lirinë personale dhe demokracinë. Jo më de-bankare, de-kulturë, turma të krahut të majtë që duan të urrejnë apo paragjykime politike në institucionet publike. Jepini fund përdorimit të ligjit të Sheriatit në MB, thotë fushata e Partisë Reforme.

Edhe pse Keir Starmer pritet të jetë kryeministri i ardhshëm britanik, ngritja e Nigel Farage të fshirë politikisht është një shuplakë e madhe për konservatorët, por edhe një nxitje për laburistët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës