Nën moton "Liria jeton këtu" do të mbahet në Manastir edicioni jubilar i 25-të i Festivalit të Monodramës.

Foto: Vaska M. Mladenovska/Sloboden Pechat

Me spektaklin muzikor “Aktorët këndojnë”, zyrtarisht do të hapet edicioni i 25-të i Festivalit Ndërkombëtar të Monodramës, i cili tradicionalisht do të mbahet në Manastir nga 25 deri më 31 maj, në organizim të Qendrës së Kulturës.

Festivalin e monodramës e feston ekskluzivisht aktori, tha në konferencën e sotme për media drejtoresha e Qendrës së Kulturës në Manastir, Maja Andonovska-Ilijevski.

Motoja e edicionit jubilar të këtij festivali është “Liria jeton këtu”.

- Një fakt interesant për publikun është se nëse pas koronës dhe mbylljes së kufijve ka pasur një hiperproduksion të monodramave, kemi bërë edhe një festival maqedonas dhe kemi pasur shfaqje të panumërta që kanë dashur të jenë pjesë e festivalit, këtë vit festivali u ndal. me ritmin e tij të zakonshëm, që do të thotë se po punohet në një numër më të vogël monodramash, por ajo që publiku do të ketë mundësinë të shikojë këtë vit është me të vërtetë e një cilësie të jashtëzakonshme. Ky është një Festival që tregoi dhe dëshmoi se monodrama si formë teatrale është shumë e rëndësishme për aktorin. Dhe motoja e Festivalit “Liria jeton këtu” është një asociacion i drejtpërdrejtë që jo vetëm aktorët, por edhe artistët janë në një garë të vazhdueshme dhe në kërkim të lirisë dhe e gjejnë pikërisht aty ku krijojnë, në skena – tha drejtoresha e Kulturës. Qendra Maja Andonovska - Ilijevsky.

Publiku këtë vit do të ketë mundësinë të shikojë dy monodrama nga Maqedonia, Kroacia, Serbia, Turqia, Greqia, Bullgaria, Armenia, Kazakistani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

- Këtë vit kemi një prodhim të jashtëzakonshëm monodramash që jam i bindur se do të kënaqë shijen e publikut teatror. Nga dramat maqedonase, publiku do të ketë mundësinë të shikojë monodramën e Zdravko Stojmirov në produksion të Teatrit Popullor të Manastirit "Fetishist" dhe shfaqjen "Oho" me aktorin Igor Angelov me regji të Dejan Projkovskit. Sivjet patëm shfaqje që për fat të keq për arsye të justifikuara nuk arritën t'i interpretonin, si teatri nga Tunizia, i cili kishte problem me vizën dhe pati një shfaqje të jashtëzakonshme dhe një aktor gjerman që kishte një monodramë fenomenale. por mori një rol të madh në një produksion filmik, dhe na vjen keq që kërkon falje që nuk do të mund të marrë pjesë për shkak të koincidencës së datave - tha në konferencën e sotme për media, përzgjedhësi i Festivalit të Monodramës, aktori Petar Mirçevski.

Ljupka Kolarova-Pajević, e cila prej 25 vitesh është bashkëpunëtore eksperte në organizimin e Festivalit të Monodramës, thotë se festivali ndër vite ka pasur ulje-ngritjet e veta.

- Në vitin 1999 e filluam festivalin në Shtëpinë e atëhershme të Kulturës në Manastir. Në 25 vitet e fundit, Festivali ka përjetuar ulje dhe ngritje, por gjithsesi publiku është i etur, duke mbushur sallat e teatrit gjatë Festivalit. Vitin e kaluar, atë që i premtuam publikut, këtë vit do ta realizojmë. Kemi dashur ta prezantojmë monodramën si zhanër, kemi dashur të pasurojmë letërsinë dhe kulturën në Maqedoni me tekste maqedonase. Falë regjisores Maja Andonovska-Ilijevski konkursin e rishpallëm me mjetet e marra nga Ministria e Kulturës dhe shpresoj që publiku dhe rrethet letrare të jenë të kënaqur dhe në fund aktorët dhe dramaturgët të cilët gjithmonë do të kenë mundësi. për të nxjerrë nga ai krijim - Kolarova - Pajevic.

Juria e Festivalit Ndërkombëtar të Monodramës do të përbëhet nga: regjisorja Zoja Buzalkovska, aktorja Biljana Dragicevic-Projkovska dhe Nina Mazur, e cila është pjesë e Festivalit për 25 vjet.

Festivali do të ketë edhe program jashtë i cili do të organizohet në disa lokacione në Manastir. Pas hapjes zyrtare të Festivalit, do të organizohet promovimi i librit me monodrama, në të cilin do të shtypen tekstet monodramatike të vlerësuara të Konkursit të shpallur vitin e kaluar nga Qendra e Kulturës. Do të botohet edhe monografia “25 vjet Festivali i Monodramës”. Në Shirok Sokak afër Shtëpisë së Oficerëve në Manastir, një interpretues do të performojë në seksionin e dedikuar për më të rinjtë. Në programin jashtë do të performojë "Statue Fest" dhe në katër lokacione në Shirok Sokak, Manastirët do të kenë mundësinë të shohin se si duken statujat live.

Festivali i monodramës mori mbështetje financiare nga Ministria e Kulturës dhe Komuna e Manastirit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës