Nis "Kraj Vardarot Jazz": Tri mbrëmje festivali dhe pesë shfaqje koncertesh duke flirtuar me stilet avangarde

Foto: Promo

Në qendrën kulturore arsimore “Laboratorium” është mbajtur sot një konferencë për media në prag të edicionit të pestë të festivalit. "Kraj Vardarot Jazz", i cili do të mbahet nga data 20 deri më 27 prill. Programi përbëhet nga 3 mbrëmje dhe 5 koncerte, të cilat do të mbahen në Filarmoninë e Maqedonisë dhe në qendrën arsimore kulturore Laborator.

Edicioni i këtij viti do të mbahet për nder të Mirko Popov, të cilët së bashku me Vladan Drobicki janë krijuesit krijues të festivalit. Popov dhe Drobitsky punuan me shumë entuziazëm dhe përkushtim në programin e festivalit të këtij viti, por nuk u realizua.

“Inovacioni në ndërtimin e programit të festivalit është i pranishëm si në punën e autorëve që performojnë në festival, ashtu edhe në mënyrën e prezantimit të muzikës së tyre. Kjo është veçanërisht e dukshme në edicionin e festivalit të sivjetmë përmes qasjes ndërdisiplinore të programit, i cili i kapërcen kufijtë e disiplinave artistike dhe zhanreve muzikore, duke ndërthurur xhazin, elektronikën, muzikën bashkëkohore, poezinë dhe prozën”, tha Violeta Kaçakova, pjesë e ekipit të KVJ-së. .

“Festivali është i lidhur ngushtë me labelin diskografik ‘PMG Jazz’. Me 47 edicione të xhazit maqedonas, muzikë botërore dhe bashkëkohore, përveçse botues, ne vazhdimisht organizojmë promovime koncertesh dhe dëgjimi. Muzika vendase bëhet e disponueshme për profesionistët dhe kuratorët ndërkombëtarë të muzikës, të cilët njohin cilësinë e saj, përmes një sërë çmimesh për albumet dhe kompozimet më të mira të xhazit në disa prej publikimeve të PMG Jazz, të shpërndara nga platformat muzikore 'Bandcamp' dhe 'All About Jazz'. . “Pak para fillimit të festivalit, ‘PMG Jazz’ doli me 3 edicione të reja të artistëve që do të performojnë në festival”, shpjegoi Kaçakova.

Foto: Promo

Pikërisht në hapjen e datës 20 prill, në Laboratorium, në orën 21:XNUMX, do të performojë Cobalt Code Unit, një fraksion prej katër asketësh të rinj muzikorë, të cilët arrijnë të ndërthurin traditën, xhazin bashkëkohor, bitin afrikan dhe zhurmën e zhurmës industriale.

Më 23 prill në Filarmoninë e Maqedonisë, në ora 20:XNUMX, të pranishmit do ta ndjekin projektin muzikor-poezik “Era e pemëve të blirit” nga Dunja Ivanova në piano dhe Tina Ivanova, si autore e tekstit dhe rrëfimtare e tregimit.

“Frymëzimi fillestar për këtë projekt janë kujtimet e përbashkëta me motrën time Tina dhe aroma e blirit, e cila na kujton fëmijërinë dhe nevojën e përbashkët për të krijuar diçka të guximshme”, tha Dunja Ivanova.

Menjëherë pas kësaj në ora 21:XNUMX do të mbahet koncerti i Big Band-it nën dirigjentin e Ljupço Mirkovskit me muzikë të njërit prej shtyllave të kompozicionit bashkëkohor të xhazit - Kire Kostov.

“Gjithçka që kam mësuar për muzikën dhe luajtjen e kam mësuar nga Spato dhe Kire Kostov dhe jam shumë i lidhur me punën e tij. Vladan dhe Mirko bënë një përzgjedhje të kompozimeve të tij, të cilat do të interpretohen nga Big Band nën dirigjentin tim”, tha Mirkovski.

Foto: Promo

Më 27 prill në Laboratorium, në orën 21:22, mbrëmja do të fillojë me koncertin e "Shoqërisë së Lirë Maqedonase", një shprehje e re krijuese, (jo)lirë, frymëzuese, sfiduese dhe bashkëpunim mes autorëve dhe instrumentistëve të shquar, që vizatojnë historinë e re. të muzikës xhaz maqedonase. Në orën XNUMX do të nisë shfaqja e “Poetronica”. Një nga projektet më emocionuese që ndërthur poezinë maqedonase me muzikën elektronike bashkëkohore në formën e një shfaqjeje poetike-muzikore. Vështrim modern dhe dinamik i poezisë maqedonase interpretuar nga aktori Oliver Mitkovski, shoqëruar me muzikë elektronike bashkëkohore me autor dhe interpretuar Andreja Risteski - Salpe.

“Muzika dhe poezia janë në simbiozë të përsosur. Muzika e Salpes, edhe pse është elektronike, ka elemente të xhazit dhe etnik. Ai krijon një tapiceri të përsosur tingujsh, dhe narracioni, poezia thyen të gjitha klishetë. “Qëllimi ynë ishte të shkatërrojmë mënyrën banale të interpretimit të poezisë”, tha Mitkovski.

Drobitsky, i cili së bashku me Popovin krijuan programin për festivalin e sivjetshëm, thotë se parimi kryesor i tyre udhërrëfyes ishte: "Të ofrojnë një program që do të jetë ndryshe nga gjithçka që kemi bërë deri më tani - muzikë e guximshme dhe origjinale". Ne promovojmë projekte të reja që flirtojnë me stilet muzikore avangarde - "Cobalt Code Unit" dhe "Macedonian Free Society". Me "Poetronica" na gjeti interesant kombinimi i poezisë së zgjedhur maqedonase dhe sfondit muzikor, një sublimim i stileve moderne elektronike. Për dallim, zgjodhëm koncertin e dhomës me muzikë të një prej kompozitoreve maqedonase më produktive, Ana Pandevska, interpretuar nga Dunja Ivanova dhe plotësuar me tekst dhe rrëfim nga Tina Ivanova. Në të njëjtën kohë, i bëjmë nderim njërit prej muzikantëve më të mëdhenj maqedonas, i cili krijoi dhe punoi në fushën e xhazit dhe la gjurmë të mëdha në muzikën pop bashkëkohore, z. Kire Kostov”.

Festivali mbështetet nga Ministria e Kulturës e RS. Maqedonia dhe realizohet në bashkëpunim me Filarmoninë dhe Laboratorin e Maqedonisë. Koncerti “Era e blirit” realizohet me mbështetjen e komunës Qendër. Shitjet online të biletave janë në dispozicion përmes bileti.mk. Biletat e bllokut për 23 dhe 27 prill kushtojnë 600 denarë dhe biletat individuale 400 denarë. Programi për 20 Prill është falas.

Biletat janë të disponueshme në lidhjet e mëposhtme:

https://bileti.mk/e/krajvardarotjazzblok24 (për hartën e bllokut)

https://bileti.mk/e/krajvardarotjazz24 (për 23 Prill)

https://bileti.mk/e/krajvardarotjazzfest24 (për 27 Prill)

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës