Evakuimi nga Kherson ka filluar

Foto EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Autoritetet ukrainase kanë filluar të evakuojnë qytetarët nga qyteti Kherson, i çliruar së fundmi nga trupat e Kievit pas disa muajsh pushtimi rus, raportoi DPA.

Njëqind njerëz udhëtuan me tren për në qytetin Khmelnytskyi në Ukrainën perëndimore, tha Ministria e Infrastrukturës e Ukrainës. Mes tyre janë 26 fëmijë dhe gjashtë të sëmurë. Pas mbërritjes në Khmelnytskyi, të gjithë të evakuuarit do të marrin certifikata se janë persona të zhvendosur brenda vendit dhe ndihmë financiare nga shteti.

Në mesin e këtij muaji, nën presionin e një kundërsulmi ukrainas, trupat ruse që sulmuan dhe pushtuan Kherson në fillim të marsit u tërhoqën nga qyteti.

Megjithatë, trupat ruse janë vendosur në pozicione në bregun e kundërt të lumit Dnieper dhe po gjuajnë me zjarr artilerie prej andej. Infrastruktura e Khersonit është shkatërruar në atë masë sa autoritetet ukrainase kanë rekomanduar që qytetarët të largohen përkohësisht nga qyteti.

Video e ditës