Respekt për Nowitzkin, gjermanët tërheqin të 14-ën nga kombëtarja

Dirk Nowitzki/foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Në ditën e parë të EuroBasket, Federata Gjermane e Basketbollit do të nderojë basketbollistin më të mirë gjerman të të gjitha kohërave, Dirk Nowitzki.

Ceremonia do të zhvillohet menjëherë para ndeshjes mes Gjermanisë dhe Francës, në hapjen e EuroBasket më 1 shtator në Këln. Kjo është hera e parë që federata nxjerr në pension fanellën e një basketbollisti.

- Jam ndjerë i nderuar mbi të gjitha kur federata gjermane ma prezantoi këtë ide. Ishte një surprizë e bukur dhe tashmë jam i emocionuar për atë që më pret në Këln. Si ambasador i FIBA-s në EuroBasket, pres me padurim ndeshje emocionuese me skuadra të mëdha dhe shpresoj që tifozët në Këln dhe Berlin të ofrojnë arena të plota dhe një atmosferë të mrekullueshme”, tha Nowicki.

Në janar, Dallas tërhoqi fanellën me numrin 41 të veshur nga Nowitzki, i cili ishte edhe lider i kombëtares gjermane për shumë vite. Ai fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror në 2002 dhe një medalje të Argjendtë në EuroBasket në 2005, kur mori duartrokitje nga një audiencë e mbushur në një Arenë të mbushur plot Beograd.

– Nëse dikush e meriton një nder të tillë, atëherë ai është Dirk. Ai ishte gjithmonë i gatshëm të luante për Gjermaninë, duke ofruar lojëra të pabesueshme në 153 ndeshje - tha Ingo Weiss, president i Federatës Gjermane të Basketbollit.

Video e ditës