Vdiq rokeri serb Tony Montano: U gjet i vdekur në një kolltuk në banesën e tij

Tony Montano / Foto; Printscreen / YouTube

Muzikanti serb Velibor Miljkovic, i njohur si Toni Montano vdiq në moshën 62-vjeçare, konfirmohet "Nova.rs".

“Patrulla policore e dërguar në vend ka gjetur Snezhana Miljkoviq, kushërirën e të ndjerit, e cila ka deklaruar se nuk i është përgjigjur telefonit dhe nuk e ka hapur derën e banesës, ndaj është dashur të thërrasin një bravandreqës për t'ua hapur atë. pas së cilës e gjetën trupin e pajetë në kolltuk. Ekipi i emergjencës mbërriti menjëherë dhe konstatoi vdekjen e tij. Është bërë kontrolli dhe është vulosur banesa. Nuk ka shenja të vdekjes së dhunshme”, thuhet në njoftimin për shtyp.

I lindur si Velibor Miljkovic në Beograd në vitin 1962, ai filloi karrierën e tij si këngëtar në grupin punk-rock Radost Europa, i themeluar në vitin 1979. Në grup kaluan një numër i madh muzikantësh, ndër të cilët edhe Dimet Todorov, i cili më vonë u bë anëtar i “Partibrekerit”. Ata performuan më së shumti në Qendrën Kulturore Studentore të Beogradit, duke interpretuar këngë nga legjendarët Ramones, si dhe të tyret. Grupi u shpërtheu në vitin 1985, dhe një pjesë e materialit ishte në albumin debutues të Miljkovic, i cili filloi një karrierë solo pas shpërbërjes së grupit. Është fitues i tre çmimeve në festivalin MESAM.

Emrin artistik Tony Montano e zgjodhi sipas personazhit kryesor të filmit kult “Scarface” me Al Pacinon. Ai publikoi albumin e tij të parë me emrin "Tony Montano" në 1986, dhe u prodhua nga Borut Cinch nga grupi "Bulldozer". Një vit më vonë doli albumi i radhës "Taličniot Tom e mrtov", ndërsa në vitin 1988 doli edhe albumi live "Ne jemi nga Beogradi".

Albumi i tij i fundit në studio "Happy Birthday" u publikua në vitin 1999, ndërsa singulli i fundit zyrtar pa dritën e ditës në 2012.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës