Vdiq personazhi urban nga Shkupi, Sasho Pizevski - Pize

Sasho Pizevski - Pize
Sasho Pizevski - Pize / Foto: Printscreen / Facebook

Ai vdiq në Shkup dje, më 17 maj, në moshën 57-vjeçare Sasho Pizevski - Pize, një personazh urban i Shkupit, pronar i portalit “Tek nëna dhe babai” dhe ish-anëtar i grupit “Havana Band”.

Fëmijërinë e kaloi në lagjen Dibër të Shkupit dhe deri në ditën e fundit i qëndroi besnik qytetit të tij të dashur. Pize ishte padyshim një nga shtytësit e jetës së natës dhe argëtimit në Shkup nga fundi i viteve '80.

Me Igor Dzambazov dhe Goran Atanasov - Zeko ishte themelues dhe anëtar i grupit kult "Havana Band" i cili padyshim ishte një atraksion i madh në skenën maqedonase në fillim të viteve '90. Publiku do t'i kujtojë dhe këndojë përgjithmonë hitet "Stock my baby", "Give me, live", "Nuk ka shpëtim"…

Pas shpërbërjes së grupit, ai iu përkushtua mikpritjes, duke punuar si menaxher, drejtor, bashkëpronar dhe pronar i kafeneve, restoranteve dhe klubeve të natës si Havana Club, Park etj.

“U prehsh në paqe... Zeko dhe Pize... Shkupi do t'ju kujtojë gjatë! “#YourHavana”, njoftoi “Havana Club”.

Miqtë e tij të shumtë i thonë lamtumirë në rrjetet sociale dhe ndër të parët u shfaq Igor Dzambazov.

"Ku ishte Pëllumbi?" ku ishe vella Vetëm pesë ditë më parë pimë kafe në lagjen time. Më fole për Skiathos dhe në sytë e tu shkëlqenin shkëndija gëzimi adoleshente. Kishte më shumë jetë në ty se të gjithë të ftuarit në kopsht. Më tha: “Jambaz, ne ende nuk ua japim veten këtyre bastardëve, apo jo? Epo, ne dukemi më mirë se ata Mirupafshim, miku im. Dhe bëni një selfie nga lart. Unë do ta publikoj, ju shpërndajeni. Trishtim. Lamtumirë vëlla”, ka shkruar Dzambazov në përshkrimin e fotos që ka shpërndarë.

Pas njoftimit të tij dolën komente nga një sërë personazhesh publike. Ilina Arsova ka lënë koment “Pjesë udhëtimi”, “Mirupafshim pjesë”, ka shkruar Tamara Todevska. “E pabesueshme! “Rruga e ndritur Pize”, ka komentuar Karolina Goçeva. Pse breeeeee”, ka shkruar Tijana Dapçeviq…

Video e ditës