Djali i kompozitorit të famshëm Andrew Lloyd Webber vdiq nga kanceri në stomak

Foto: Instagram

Djali i kompozitorit të njohur Andrew Lloyd Webber (74), Nicholas Webber, vdiq nga kanceri i stomakut, në moshën 43 vjeçare. Lajmin e hidhur e ka konfirmuar Andrew në profilin e tij në Twitter.

“Jam i dëshpëruar të njoftoj se djali im i dashur Nick ndërroi jetë disa orë më parë në spitalin Basingstoke. E gjithë familja është bashkë dhe të gjithë jemi absolutisht të dëshpëruar”, ka shkruar kompozitori.

 


Rick Miramontez, një zëdhënës i kompozitorit legjendar, tha për Page Six: “Andrew e donte dhe e vlerësonte talentin e Nick-ut si kompozitor dhe producent. Ata ishin jashtëzakonisht të afërt gjatë jetës së Nick. "Nick e mbajti nënshkrimin e tij humor të mirë deri në fund."

Andrew më parë tha se po kalon periudhat më të vështira të jetës së tij për shkak të sëmundjes së rëndë të djalit të tij.

“Jam absolutisht i dëshpëruar që duhet të them se djali im i madh Nick është i sëmurë rëndë. Siç e dinë miqtë dhe familja ime, ai ka qenë duke luftuar me kancerin në stomak për 18 muajt e fundit dhe Nick tani është shtruar në spital”, ka postuar më parë Weber në rrjetet sociale.

 

“Prandaj, nuk munda të merrja pjesë në premierën e fundit të “Bad Hirushja” dhe siç qëndrojnë gjërat, nuk do të jem në gjendje të brohoras për kastin, ekipin dhe orkestrën e tyre në premierën këtë javë. Të gjithë po lutemi që Nick të ketë sukses. Ai po lufton me guxim me humorin e tij të papërmbajtshëm, por tani vendi im është me të dhe familjen time”, shtoi ai.


Nicholas, të cilit Andrew i lindi me ish-gruan Sarah Hugill, ndoqi gjurmët e babait të tij të famshëm. Ai shënoi muzikë për serialin e BBC-së Love, Lies and Records, së bashku me filmin The Last Bus, dhe madje u nominua për një Grammy pasi shënoi Hirushen në 2021.

Nicholas ka treguar në intervistat e mëparshme se e hoqi Lloyd-in nga mbiemri i tij që të mos gjykohej për meritat e të atit, por për meritat e tij.

 

Foto: Wikimedia Commons

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës