Vdiq regjisori Morgan Spurlock: Për shkak të dokumentarit, ai hëngri në McDonald's vetëm për një muaj

Morgan Spurlock / Foto: EPA/PAUL BUCK

Morgan Spurlock, ka ndërruar jetë në moshën 53-vjeçare regjisori i filmit dokumentar “Super size me” (Super size me), nevojat e të cilit i hëngri vetëm në McDonald's për një muaj, ka vdekur në moshën XNUMX-vjeçare, tha familja e tij.

Të afërmit e tij njoftuan se ai "vdiq i qetë, i rrethuar nga familja dhe miqtë, më 23 maj në Nju Jork nga ndërlikimet e kancerit", raporton. Kujdestar.

Në një film të publikuar në vitin 2004, Spurlock kreu një eksperiment në të cilin ai hëngri vetëm në McDonald's për 30 ditë dhe regjistroi shëndetin e tij fizik dhe mendor gjatë asaj kohe dhe eksploroi ndikimin e korporatave të industrisë së ushqimit të shpejtë, e cila inkurajon ushqimin e pashëndetshëm për vete. hir të fitimit.

Spurlock hante tre vakte në ditë dhe duhej të merrte një pjesë "super të madhe" nëse ofrohej. Mesatarisht, ai konsumonte rreth 5.000 kalori në ditë dhe për rrjedhojë, në fund të muajit shtoi 11,1 kg, që është një rritje prej 13 për qind e peshës trupore.

Kolesteroli i tij u rrit në 230, ai përjetoi luhatje humori dhe mosfunksionim seksual. Para eksperimentit, atij iu deshën gjithsej 14 muaj për të arritur peshën e tij trupore.

Shkak për kërkimin e Spurlock ishte rritja e madhe e numrit të personave obezë në Shtetet e Bashkuara, por edhe padia e dy vajzave kundër McDonald's të cilat pretendonin se u bënë obezë për shkak të produkteve të tyre. Filmi u nominua për Oscar në kategorinë e dokumentarit më të mirë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës