Ka vdekur shkrimtari i njohur sirian Khaled Khalifa

Khaled Khalifa / Foto: Profimedia

Shkrimtari sirian Khaled Khalifa, autori i disa romaneve që e bënë një nga shkrimtarët më të famshëm bashkëkohorë në vendin e tij, vdiq të shtunën mbrëma në Damask, nga sëmundja e zemrës, në moshën 59-vjeçare.

Si kronisti kryesor i luftës shkatërruese civile të Sirisë, ky romancier i lindur në Aleppo nuk e la kurrë atdheun e tij.

“Po qëndroj sepse është vendi im”. Unë kam lindur këtu, dua të vdes këtu”, tha ai në një intervistë të vitit 2019.

Ai u bë i famshëm me romanin e tij të tretë "Në Lavdërim të Urrejtjes", i cili u nominua për Çmimin Ndërkombëtar për Romanin më të Mirë Arab në 2008 dhe Çmimin Ndërkombëtar të Pavarur të Fiction në 2013. Romani është përkthyer në disa gjuhë.

Në vitin 2013 ai mori çmimin prestigjioz Naguib Mahfouz nga Universiteti Amerikan në Kajro dhe në vitin 2014 u nominua për Çmimin Ndërkombëtar të Romanit Arab për romanin e tij të katërt, Jo thika në kuzhinat e këtij qyteti.

Romani i vitit 2016 Vdekja është punë e vështirë, një rrëfim i errët i tragjedisë siriane, ishte ndër finalistët për Çmimin Kombëtar të Librit të SHBA-së 2019 në kategorinë e trillimeve të përkthyer në anglisht.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës