Ka ndërruar jetë prezantuesja e famshme e BBC-së, e cila ndaloi trajtimin e saj për kancerin

Foto: Instagram

Deborah James (40), një prezantues i podcast-it të BBC-së, bloger dhe ish-mësues, ka vdekur në moshën 40-vjeçare pas një beteje të gjatë me një sëmundje të rëndë.

Lajmin për vdekjen e prezantueses e kanë publikuar familjarët e saj në Instagram.

“Me pikëllim të madh njoftojmë vdekjen e Deborah James, gruas, vajzës, motrës dhe nënës më të bukur”, thuhet në deklaratë. Deborah vdiq e rrethuar nga anëtarët e familjes.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Deborah James (@bowelbabe)


Prezantuesja e njohur në një adresë emocionale në mes të majit tregoi se e ndërpreu trajtimin aktiv të kancerit të zorrës së trashë në fazën e katërt dhe se tani ndodhet në bujtinë (kujdes paliativ).

Deborah postonte rregullisht për sëmundjen e saj në Instagram, shkruante për luftën që po kalonte dhe së fundmi kaloi periudhën më të vështirë kur për pak sa nuk vdiq në spital. Ishte momenti kur Deborah vendosi të ndërpresë trajtimin dhe të kthehet në shtëpi, për të kaluar ditët e fundit në një atmosferë të ngrohtë familjare.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Deborah James (@bowelbabe)

Sëmundja u diagnostikua për herë të parë në vitin 2016 dhe në maj me ndjekësit e saj në Instagram, ajo pranoi sinqerisht se "trupi i saj thjesht nuk mund të vazhdojë", duke shtuar se "askush nuk e di se sa i ka mbetur".

- Nuk jam në gjendje të eci, fle shumicën e ditës dhe mund të ëndërroj vetëm për gjërat që i kam marrë si të mirëqena. “E di që bëmë gjithçka që mundëm”, tha ajo në atë kohë.

Deborah gjithashtu njoftoi se ka themeluar Fondacionin Bowelbabe dhe i ftoi fansat e saj të dhurojnë për bamirësi si Cancer Research UK, Bowel Cancer UK dhe Royal Marsden Cancer Charity.

Me burrin e saj Sebastien Bowen ka dy fëmijë, një djalë Hugo (14) dhe vajza Eloise (12), dhe frika e saj më e madhe ishte se ajo nuk do të arrinte moshën madhore.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Deborah James (@bowelbabe)


Në fund të majit, në një postim të ri për ndjekësit e saj, ajo tregoi se kishte frikë të binte në gjumë nëse do të ishte hera e fundit.

- Nuk më duket sikur po vdes. Nuk kam në plan të vdes së shpejti, por është kaq e paparashikueshme. Kam frikë të bie në gjumë dhe kjo është një nga arsyet më të mëdha pse jam kaq i lodhur. “Kam frikë të fle”, tha ajo për The Sun.

Mikpritësi Deborah James lufton me kancerin e rëndë: Drogat nuk funksionojnë kësaj here

Video e ditës