Ka ndërruar jetë ish-presidenti i Pakistanit, Pervez Musharraf

Ish-presidenti i Pakistanit, Pervez Musharraf, ka vdekur pas një sëmundje të gjatë në një spital në Dubai në moshën 80-vjeçare, njoftuan sot mediat lokale pakistaneze, raporton Reuters.

Gjenerali Musharraf, i lindur në Delhi, Indi, mori pushtetin në Pakistan me një grusht shteti ushtarak në vitin 1999, raporton BBC.

Ai ishte President i Pakistanit nga 2001 deri në 2008

Në nëntor 2007, gjenerali Musharraf pezulloi kushtetutën dhe vendosi një gjendje të jashtëzakonshme në vend, duke shkaktuar protesta.

Ai dha dorëheqjen në vitin 2008 për të shmangur shkarkimin.

Ai më pas dezertoi në Dubai në vitin 2016. ku jetoi larg politikës

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës