Vdiq Milan Zavkov, virtuoz maqedonas fizarmonikë dhe krijues i muzikës

Foto: Printscreen - Instagram

Ndahet nga jeta në moshën 61-vjeçare virtuozi maqedonas fizarmonikë dhe krijuesi i muzikës Milan Zavkov, njoftoi ansambli folklorik “Tanec”.

Ai filloi të luante fizarmonikë kur ishte 8 vjeç. Përpjekjen e parë e pati në moshën 14-vjeçare, kur ishte pjesë e orkestrës së Gjorgi Dimçevski në ansamblin “Mlad Tanec”. Në vitet e hershme Zavkov luajti në KUD "Mirce Acev". Në kohën kur ai u regjistrua në studime nuk kishte departament fizarmonikë. Kështu, ai u diplomua në akademinë e muzikës në Shkup dhe instrumenti kryesor i tij ishte kontrabasi. Me oktetin "Maqedonia" ai regjistroi diskrimin e tij të parë, në vitin 1970 me katër valle.

Ai punoi së bashku me saksofonistin Ferus Mustafov dhe ka qenë anëtar i gjatë i grupit "Merak maqedonas", e më vonë pjesë e ansamblit "Vallja" si simbol i folklorit tradicional maqedonas. Ai është autor i një numri të madh këngësh, të realizuara nga Violeta Tomovska, Gotse Arnaudov, Efto Pupinovski, Blagica Pavlovska, Aneta Micevska, Lence Kukic и Goran Kukiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës