Ka ndërruar jetë Michael Gambon, aktori që luajti Dumbledore në “Harry Potter”.

Foto: EPA / ANDY RAIN

Aktori Sir Michael Gambon vdiq në spital më 82 vjeç, njoftoi familja e tij BBC.

Ai ishte më i njohur për rolin e tij si Profesor Albus Dumbledore në gjashtë nga tetë filmat për të Harry Potter.

Sir Michael gjithashtu u shfaq në Fantastic Mr Fox, luajti detektivin francez Maigret dhe luajti në The Singing Detective.

Gruaja dhe djali i tij thanë se "burri dhe babai i tyre i dashur" vdiq në paqe me familjen pranë tij pasi vuante nga pneumonia.

Foto: Instagram/Harry Potter Film

Sir Michael Gambon ka marrë rolin e Dumbledore - Drejtor i Shkollës së Magjisë Hogwarts - në serinë hit të Harry Potter, bazuar në romanet e J.K. Rowling, pas vdekjes së Richard Harris në 2003.

Aktori, i njohur në qarqet e aktrimit si 'The Big Gambon', u shfaq për herë të fundit në skenë në vitin 2012 në një prodhim në Londër të shfaqjes së Samuel Beckett All That Fall.

Ai u nominua për çmimet Emmy për rolin e tij si Z. Wodehouse në përshtatjen e vitit 2010 të "Emma" të Jane Austen dhe për rolin e tij si President Lyndon B. Johnson në rrugën drejt luftës në 2002. Ai gjithashtu mori një nominim për Tony në 1997 për rolin e tij si David Hair në shfaqjen Skylight.

Sir Michael Gambon u shpall kalorës për shërbimet në industrinë e argëtimit në 1998.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës