Legjenda e Vogue, Andre Leon Tally ka vdekur

Andre Leon Tally / Foto: Instagram

Gazetari i modës, stilisti dhe ish-drejtori kreativ i Vogue, Andre Leon Tally ka vdekur në moshën 73-vjeçare.

Tali, i cili u bë drejtori i parë krijues afrikano-amerikan i revistës në vitin 1988, vdiq në Spitalin White Plains nga një sëmundje e panjohur, sipas TMZ.

Për pesë dekadat e fundit, si një ikonë ndërkombëtare, ai ka qenë një bashkëpunëtor i ngushtë i Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Paloma Picasso, Diana von Furstenberg, Bethany Hardison, Manolo Blahnik dhe kishte një prirje për zbulimin, drejtimin dhe festimin e stilistëve të rinj.

Mes miqve, kolegëve, fansave dhe stilistëve të shumtë, stilisti i dha lamtumirën e fundit. Diana von Furstenberg.

“Mirupafshim i dashur Андре. Askush nuk e ka parë botën në një mënyrë më magjepsëse se ju. Askush nuk ishte më madhështor dhe më shpirt se ti. Bota do të jetë më pak e lumtur. Unë të kam dashur dhe kam qeshur me ty për 45 vjet më mungon klithma jote me zë të lartë. “Të dua shumë”, ka shkruar ajo.

Tally ishte dora e djathtë e kryeredaktorit të Vogue, Anna Wintour. Ai iu bashkua revistës në vitin 1983 si drejtor i lajmeve të modës në revistë. Ai u largua nga Vogue në 1995 dhe u transferua në Paris, ku punoi për revistën W. Ai më vonë u kthye në Vogue "dhe ishte redaktor derisa u largua nga posti në 2013.


Sipas Tali, dokumentari "The Gospel Sipas André" u xhirua dhe u publikua në vitin 2018. Në maj 2020, ai publikoi një kujtim për jetën dhe karrierën e tij të titulluar "Llogoret byrynxhyk", i cili tregon ngritjen e tij në ballë të modës. Në kujtimet e tij ai foli edhe për fundin e punës së tij në Vogue.

Tali, gjithashtu ish-gjyqtar në “America's Next Top Model”, ishte i njohur për veshjet e tij që tërhoqën vëmendjen dhe një karrierë të pasur në udhëkryqet e medias dhe botës së modës.

 

Video e ditës