Ka ndërruar jetë muzikanti dhe kompozitori legjendar grek Vangelis

vangjelis
Vangelis / Foto: EPA-EFE / SIMELA PANTZARTZI

Kompozitor dhe muzikant grek Vangjelis vdiq në moshën 79-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ka ndërruar jetë në një spital në Francë, ku po trajtohej.

Lindur si Evangelos Odiseu Papathanasius në 1943, Vangelis fitoi një Oscar për muzikën e tij për filmin e vitit 1981 Chariots of Fire. Puna e tij u bë e famshme botërore dhe arriti në krye të top-listave amerikane, si dhe albumin e tij shoqërues të kolonës zanore.

Kryesisht autodidakt në muzikë, Vangelis u rrit në Athinë dhe formoi grupin e tij të parë në 1963, të quajtur Forminx, duke luajtur muzikën e kohës - rock 'n' roll, balada të shkëlqyera dhe tituj të kopertinës së Beatles, duke shtuar tinguj organesh.

Në vitin 1966, grupi u shpërbë dhe Vangelis u bë shkrimtar dhe producent, duke punuar për muzikantë të tjerë dhe duke kontribuar në filma të shumtë grekë. Dy vjet më vonë, ai u transferua në Paris për të ndjekur një karrierë, duke formuar Kuartetin e Fëmijëve Aphrodite me emigrantët grekë, duke përfshirë Demis Roussos. Kënga e tyre "Rain and Tears" ishte një hit i madh në të gjithë Evropën, duke kryesuar listat franceze, belge dhe italiane dhe duke arritur në Top 30 në MB.

Muzika filmike e Vangelis arriti lartësitë komerciale në vitet 80. "Qarriots of Fire" u bë një pjesë integrale e temës së përjetshme të Vangelis dhe muzika u bë sinonim i redaktimit sportiv argëtues.

“Muzika ime nuk përpiqet të ngjallë emocione si gëzimi, dashuria apo dhimbje tek audienca. “Ajo thjesht lëviz me foton, sepse unë udhëhiqem nga momenti”, tha ai një herë.

Vangelis u punësua për të shkruar muzikë për Lojërat Olimpike të Sidneit dhe Athinës 2000, si dhe Kupën e Botës FIFA 2004 në Japoni dhe Korenë e Jugut.

Video e ditës