Ka ndërruar jetë Christine McVie, këngëtarja e grupit legjendar “Fleetwood Mac”.

Foto: YouTube / print screen

Këngëtarja dhe kompozitori i grupit legjendar pop-rock Fleetwood Mac, Christine McVie, ka ndërruar jetë sot në moshën 79-vjeçare, në spital, thanë familjarët e saj.

Ajo shkroi disa nga këngët më të famshme të grupit, duke përfshirë hitet "Little Lies", "Everywhere", "Don't Stop", "Say You Love Me" dhe "Songbird". McVie, e cila ishte gruaja e basistit të grupit, John McVie, ishte në grup për rreth 28 vjet, pa pushim.

Një deklaratë nga familja tha: "Ne do të dëshironim që të gjithë ta mbanin Christine në zemrat e tyre dhe të kujtonin jetën e një qenieje njerëzore të jashtëzakonshme dhe muzikantit të respektuar, i cili ishte i dashur botërisht".

Grupi britaniko-amerikan i rock-ut, i themeluar në Londër në vitin 1967, ka shitur mbi 100 milionë albume, duke e bërë atë një nga grupet muzikore më të suksesshme të të gjitha kohërave.

Grupi nderoi kantautoren McVie në një deklaratë sonte, pas lajmit për vdekjen e saj.

“Nuk ka fjalë për të përshkruar trishtimin tonë për vdekjen e Christine McVie. Ajo ishte vërtet unike, e veçantë dhe e talentuar pa masë. Ajo ishte muzikanti më i mirë që dikush mund të kishte në grupin e tyre dhe shoqja më e mirë që dikush mund të kishte në jetën e tyre. Ne ishim shumë me fat që jetonim me të. Individualisht dhe së bashku, ne e respektojmë dhe e duam thellësisht Christine dhe jemi mirënjohës për kujtimet e mrekullueshme që kemi. “Do të na mungojë shumë”.

Video e ditës