Vdiq Clarence Gillard Jr., ylli i "Die Hard" dhe "Top Gun".

Foto: Printscreen - Instagram

Aktori amerikan Clarence Gillard JrKa ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare ylli i Die Hard dhe Top Gun. Aktori, i cili prej kohësh i ka kthyer shpinën Hollywood-it, është i sëmurë prej kohësh, raportojnë mediat amerikane.

Megjithatë, detajet e sëmundjes nga e cila vdiq Clarence Gillard Jr. në moshën 66-vjeçare nuk janë publikuar, raportoi The Independent.


Ish-ylli i Hollivudit, i njohur për filmat hit si "Die Hard" dhe "Top Gun", si dhe për serialet "Walker, Texas Ranger", ka punuar prej kohësh si profesoreshë e arteve të filmit dhe teatrit në Universitetin e Nevadës. Kolegji i Arteve.

“Profesor Gillard ishte një fener drite dhe force. Sa herë që e pyesnim si po kalonte, ai me gëzim thoshte sa i bekuar ishte. Por ne ishim të bekuar që ishim kolegë dhe studentë të tij për kaq shumë vite. Të duam dhe do të na mungosh profesor”, tha Universiteti ku kaloi kaq shumë vite.

Aktori i lindur në Uashington fillimisht provoi dorën e tij në televizion përpara se të luante në filma. Por interesant është se ai fillimisht donte të bëhej pilot dhe kaloi një vit në Akademinë e Forcave Ajrore përpara se të regjistrohej në studimet për aktrim. Ai bëri debutimin e tij në ekranin e madh në filmin hit Top Gun me Tom Cruise në 1986.


Në një tjetër blockbuster të titulluar "Die Hard" vetëm pak vite më vonë ai luajti me Bruce Willis.

Ai ka luajtur edhe në serialin “Matlock”, dhe një nga rolet që shënoi karrierën e tij të aktrimit është ai i serialit “Walker, Texas Ranger”, me Chuck Norris. Ai luajti në pothuajse 200 episode të këtij seriali, i cili ndaloi transmetimin vetëm në vitin 2001 pas dhjetë sezonesh.

Por pesë vjet më vonë ai ia ktheu shpinën Hollivudit dhe iu bashkua Departamentit të Teatrit në Universitetin e Nevadës, Las Vegas. Përveç profesorit, ai ka punuar edhe si producent dhe regjisor.

Video e ditës