Ka ndërruar jetë Kiril Dojçinovski, një nga legjendat më të mëdha të futbollit maqedonas

Futbolli Maqedonia është në zi, sot humbi një nga legjendat më të mëdha, Kiril Dojchinovski, i cili vdiq në moshën 78-vjeçare.

Kiril Dojçinovski konsiderohet si një nga emrat më të mëdhenj të futbollit maqedonas, i cili la gjurmë të mëdha në futbollin jugosllav dhe në Amerikën Qendrore, si dhe është i pari maqedonas që ka luajtur në Kupën e Botës në vitin 1974.

Dojçinovski ka lindur më 17 tetor të vitit 1943 dhe hapat e parë futbollistik i ka hedhur në Vardar, për të cilin ka luajtur pesë vjet, nga viti 1962 deri në vitin 1967 dhe gjatë kësaj kohe ka luajtur në 218 ndeshje.

Pas Vardarit, Dojçinovski kaloi te Crvena zvezda, fanellën e së cilës e veshi për shtatë sezone, nga viti 1967 deri në vitin 1974 dhe kaloi momentet më të mira të karrierës së tij. Me bardhekuqtë fitoi katër tituj në ligën e fortë jugosllave, fitoi Kupën Mitropa, luajti në gjysmëfinalet e Kupës së atëhershme të Kampionëve të Evropës në sezonin 1970/71 si dhe në çerekfinalen trevjeçare. më vonë.

Në periudhën nga viti 1970 deri në vitin 1974 ka qenë anëtar standard i kombëtares së ish-RSFJ-së të udhëhequr nga trajneri Miljan Miljanic.

Nga Crvena zvezda u transferua në Francë, duke luajtur për skuadrat e Troyes dhe Parisit.

Pas përfundimit të karrierës së tij si lojtar, ai filloi karrierën e trajnerit. Si trajner fitoi dy tituj në kampionatin e El Salvadorit me Luis Firpon, më pas ishte kryetrajner i këtij vendi. Pastaj u ul në pankinën e Vardarit, si dhe ishte trajner i Pelisterit, Maqedonisë ĠP, Bregalnicës Dellçevo dhe Bregalnicës Shtip si dhe Iraklisit grek.

Ai e mbylli karrierën e tij ku e filloi karrierën e tij futbollistike, në FC Vardar, në sezonin 2007/08.

Kiril Dojchinovski, për meritat e tij të mëdha për futbollin maqedonas, është fitues i shumë çmimeve, duke përfshirë çmimin për arritje jetësore nga Komiteti Olimpik Maqedonas, si dhe mirënjohjen nga Crvena Zvezda e Beogradit, si një nga legjendat më të mëdha në histori. të klubit.

 

Video e ditës