Ka vdekur stilisti japonez Issey Miyake

Issey Miyake
Issey Miyake / Foto: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Dizajneri japonez i modës Issey Miyake, themeluesi i shtëpisë së modës me të njëjtin emër, vdiq në moshën 84 vjeçare, raportuar nga media e huaj.

“Ai vdiq në mbrëmjen e 5 gushtit”, tha zyra e tij në Tokio, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Karriera e Issey Miyake ka zgjatur më shumë se gjysmë shekulli dhe ai njihet për krijimet e tij të frymëzuara nga teknologjia dhe parfumi.

Ai lindi në Hiroshima në vitin 1938, kështu që si djalë ishte dëshmitar i shpërthimit të bombës atomike në atë qytet japonez. Ai foli për këtë dhjetë vjet më parë në një intervistë sepse nuk donte të quhej “një projektues që i mbijetoi bombës atomike”.

"Kur mbyll sytë, unë ende shoh gjëra që askush nuk duhet t'i përjetojë: ngjyrën e kuqe të ndezur, renë e zezë menjëherë pas, njerëz që vrapojnë në çdo drejtim të dëshpëruar duke u përpjekur të shpëtojnë - mbaj mend gjithçka," tha ai në atë kohë. Miyake . “Brenda tre viteve nëna ime vdiq nga rrezatimi”, shtoi ai.

Video e ditës