François Gillot vdiq në moshën 101-vjeçare: Ajo ishte e dashura dhe muza e Picasso-s

Foto: JEAN-PIERRE MULLER/ AFP/ Profimedia

Piktori i njohur francez Francois Gilo vdiq në moshën 101-vjeçare, raporton Associated Press.

Lajmin për vdekjen e piktores e ka bërë të ditur vajza e saj Aurelia Engel, e cila informoi se Gilot vdiq më 6 qershor, në një spital në Nju Jork, ku ajo kishte jetuar për dekada.

Edhe pse kjo piktore e shquar krijoi një vepër të pasur veprash arti, jeta e saj u shënua nga një lidhje e turbullt dashurie me një piktor spanjoll. Pablo Picasso.

Vepra “Dy shoqe lexojnë poezi” nga François Gillot / Foto: EPA/HENDRIK SCHMIDT

Çifti u takua në vitin 1943, kur Gilot ishte vetëm 21 vjeç. Gjatë kësaj periudhe, Picasso ishte një artist i njohur dhe i suksesshëm, në moshën 60-vjeçare.

Dashuria e tyre nuk ishte asnjëherë zyrtare, por la gjurmë të mëdha në jetën e të dy artistëve. Gjatë jetës së tyre së bashku, Gilot u abuzua shpesh nga gruaja e Picasso-s. Olga Khokhlova, dhe shpesh vetë Picasso e abuzonte fizikisht me të.

Megjithatë, ajo është e vetmja grua që vendosi pas 10 vitesh dashuri të largohej nga artisti. Pas ndarjes së tyre, ajo shkroi librin “Jeta me Pikason”, i cili është një dëshmi e jetës specifike të piktorit të njohur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës