Ka vdekur stilisti francez Claude Montana: Krijimet e tij të modës shënuan vitet '80

Foto: Pierre GUILLAUD / AFP / Profimedia

Ka ndërruar jetë stilisti i famshëm francez i modës Claude Montana në moshën 76 vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ka vdekur sot në Paris. Claude u bë një ikonë në vitet tetëdhjetë të shekullit të kaluar me modelet e tij të modës me silueta ekstreme, bel të ngushtë dhe rripa të theksuar, shkruan "Rrjeti i modës".

Karriera e tij ishte një sërë ulje-ngritjesh, siç kishte thënë vetë stilisti. Njihet për pamjen e përjetshme "Easy Rider", një kombinim në modë i xhaketës, pantallonave lëkure dhe çizmeve kauboj.

Ajo u shfaq në vitet '70, u bë një e dashur e botës së modës në vitet '80 dhe u bë e famshme në vitin 1990 kur kaloi nëpër dyert e shtëpisë së modës Lanvin, e cila në atë kohë festonte 100 vjetorin e saj.

Dy herë ai fitoi çmimin më të lartë - çmimin e modës së lartë dhe atë në një periudhë shumë të shkurtër kohore. Gjatë jetës së tij ai u ndesh me probleme financiare dhe personale dhe u zhduk nga sytë e publikut në fillim të mijëvjeçarit të ri.

Claude Montatta lindi në Paris më 29 qershor 1947, si Claude Montamat dhe u rrit në një familje të pasur. Nëna e tij ishte një protestante gjermane dhe babai i tij katalanas. Ai ishte student në shkollën e mesme Condorsa, por nuk kishte ndërmend të ndiqte gjurmët e vëllait të tij të madh punëtor.

Pas diplomimit, ai punoi me kohë të pjesshme në Operën e Parisit përpara se të shkonte në Angli. Shfaqja e parë e modës ishte në vitin 1975.

Ngjyrat e tij të ndezura dhe veshjet ekstravagante me shpatulla të theksuara ishin një hit i vërtetë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës