Ka ndërruar jetë doajeni i modës së lartë, stilisti Renato Balestra

Foto: Wikimedia Commons

Dizajneri i modës Renato Balestra, doajeni i modës së lartë ka vdekur mbrëmë në Romë në moshën 98-vjeçare.

Lajmin e hidhur për ANSA e kanë bërë të ditur vajzat e tij Fabiana dhe Federica së bashku me mbesën Sofia, e cila do të marrë drejtimin e markës. Varrimi do të bëhet të martën më 29 nëntor në kryeqytetin e Italisë në kishën Santa Maria del Popolo.

Balestra dizajnoi rroba për divat e Hollivudit, Sophia Loren dhe Ava Gardner, duke u bërë shpejt një nga stilistët më të respektuar të yjeve të mëdhenj të kinemasë hollivudiane.

Balestra mbërriti në botën e modës pothuajse rastësisht. Miqtë e tij nga Fakulteti Teknik i kërkuan të dizenjonte një fustan femrash për një bast, por më pas pa dijeninë e tij e dërguan skicën në një shtëpi të modës së lartë në Milano, të cilët e ftuan menjëherë të bashkëpunonte me ta.

Dhe ky ishte fillimi i ngritjes së pandalshme.

 

Video e ditës