Ka ndërruar jetë doajeni i gazetarisë sportive maqedonase, Aleksandar Stikov

Aleksandër Stikov ka lindur në vitin 1947 dhe e kaloi gjithë jetën e tij të punës në Radio Maqedonase si gazetar, reporter dhe redaktor i programit sportiv.

Me zërin e tij të njohur përjetësoi ngjarjet më të rëndësishme sportive në historinë e sportit maqedonas dhe jugosllav dhe me mbi 2000 transmetime është gazetari me minutat më të përfolura në programin radiofonik maqedonas.

Stikov ishte kryetari i fundit i shoqatës së gazetarëve sportivë të Jugosllavisë dhe një nga themeluesit e Komitetit Olimpik Maqedonas. Ai është fitues i çmimeve dhe njohjeve të shumta, duke përfshirë trofeun prestigjioz të Sportit dhe Medias nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar në 2004.

Si redaktor i programit sportiv të Radios së Maqedonisë, ai krijoi një mori gazetarësh dhe reporterësh. Në vitin 1969, ai themeloi programin më të gjatë sportiv të specializuar Sport, Muzikë, Sport dhe raportoi nga shtatë Olimpiada dhe një numër kampionatesh evropiane dhe botërore.

Varrimi i eshtrave do të bëhet të premten (22 shtator 2023) në ora 11.00:10.00 në varrezat e qytetit Butel në Shkup (kapela në ora 25:2023), ndërsa seanca komemorative të hënën (11.00 shtator XNUMX) në ora XNUMX. ora XNUMX:XNUMX në ambientet e Radiotelevizionit të Maqedonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës