Ka ndërruar jetë aktori boshnjak Davor Janjic

Foto: Printscreen/ Kinemateka Jugosllave

Aktori boshnjak Davor Janjiq vdiq në moshën 53 vjeçare në Beograd në Akademinë Mjekësore Ushtarake (MMA).

Informacioni është konfirmuar për portalin Radiosarajevo.ba dhe Janjiq ka kohë që po përballet me probleme shëndetësore.

Davor Janjiq ka lindur në vitin 1969 në Tuzla dhe ka diplomuar në akademinë e aktrimit në Sarajevë. Ai bëri debutimin e tij në film me stil, vetëm 17 vjeç, në filmin "Ova malko duša" të Ademir Kenoviçit ku luajti Nihad Halilović.

Menjëherë më pas pasoi një tjetër rol kryesor, në filmin “Jeta është xhaxha”, për të cilin u shpërblye në festivalin e famshëm të filmit në Montreal.

Nga viti 1991 deri në vitin 1996 ka jetuar në Londër, ndërsa nga viti 1997 ka jetuar dhe punuar në Slloveni.

 

Video e ditës