Ndahet nga jeta ylli i Peaky Blinders, Benjamin Zephaniah

Foto: Furnizuar nga LMK / ipa-agency.net / IPA / Profimedia

Poeti dhe shkrimtari britanik Benjamin Zephaniah, ylli i serialit popullor Peaky Blinders, në moshën 65-vjeçare, pasi u diagnostikua me një tumor në tru, shkruan Daily Mail.

Lajmi për vdekjen e tij është bërë i ditur në rrjetet sociale.

“Me pikëllim dhe keqardhje të madhe ju njoftojmë se bashkëshorti, djali dhe babai ynë i dashur kanë ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit. Gruaja e Beniaminit ishte pranë tij kur ai vdiq. E kemi ndarë me botën dhe e dimë se shumë do të tronditen dhe trishtohen nga ky lajm...”, shkruan familja e tij.

Benjamin Obadiah Iqbal Zephaniah lindi në zonën Handsworth të Birminghamit në vitin 1958. Babai i tij ishte një postier nga Barbados dhe nëna e tij ishte një infermiere nga Xhamajka. Ai botoi përmbledhje të shumta me poezi, si dhe pesë romane dhe shtatë drama.

Dislektik, ai e la shkollën në moshën 13-vjeçare, i paaftë për të lexuar apo shkruar, por u bë një nga poetët më të famshëm bashkëkohorë të Britanisë.

Në vitin 2008, The Times e emëroi atë një nga 50 shkrimtarët më të mirë të Britanisë së pasluftës dhe ai gjithashtu luajti predikuesin e rrugës Jeremiah Jesus në gjashtë sezone të Peaky Blinders midis 2013 dhe 2022.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës