Ka ndërruar jetë arkitektja Mimoza Nestorova Tomiq, autorja e magazinës “Beko” dhe e Muzeut të Maqedonisë.

Foto: MIA

Pas një sëmundjeje të shkurtër, më 22 maj ndërroi jetë Mimoza Nestorova Tomic, arkitekte, urbaniste, gjithashtu e përkushtuar ndaj sociologjisë së urbanizmit. E lindur në Strugë në vitin 1928, ajo përfundoi arsimin arkitekturor në Fakultetin e Arkitekturës në Universitetin e Beogradit. Pas diplomimit u punësua në Institutin e Arkitekturës Popullore pranë Fakultetit Teknik në Shkup dhe në vitin 1954 u zgjodh asistent në Fakultetin e Arkitekturës. Në vitin 1965 u punësua në Zyrën e Urbanistikës së Qytetit si projektues dhe menaxher i pavarur, ku nga viti 1986 deri në pensionimin e tij në 1989. ajo ishte drejtoreshë.

Во богатата и наградувана кариера, за Несторова-Томиќ се издвојува дека како дел од тимот на Градскиот завод за урбанизам и архитектура, каде работела на Деталниот урбанистички план за скопската Стара чаршија, на реконструкција на Сули ан, на ревитализација на Старата чаршија и санација на Чифте амам, „Менада”, Комплексот занаетчиски дуќани, авторка е на проектот за стоковната куќа „Беко“, на Музејот на Македонија (со Кирил Муратовски), станбени згради, работела реконструкција на ентериерот на Универзалната сала и била една од урбанистите кои работеле во тимот за разработка на Генералниот урбанистички план на Скопје со Пол Сервис и во тимот на Кензо Танге, по наградениот проектот од ОН, од јапонскиот архитект Кензо Танге, на обновувањето на Скопје после земјотресот.

Për kontributin e tij në arkitekturën maqedonase, në vitin 1973 është shpërblyer me çmimin "13 Nëntori" dhënë për ndërtimin e Muzeve të Maqedonisë, dhe në vitin 2011 ajo mori çmimin "Andreja Damjanov" për arritje të jetës nga Asociacioni i Arkitektëve të Maqedonisë. Fitues i çmimit OPERA OMNIA nga Share Architect 2019.

Këshilla e saj për kolegët më të rinj ishte: Punoni me dashuri, edukohuni vazhdimisht, duke zgjeruar njohuritë afroheni më shumë me mençurinë.

Mimoza Nestorova Tomiq do të varroset sot në varrezat e qytetit të Butelit në Shkup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës