Ka ndërruar jetë Anouk Emme, aktorja që ishte një ikonë e kinematografisë franceze

Anouk Eme / Foto: Profimedia

Aktorja franceze Anouk Eme, i cili ishte një ikonë e vërtetë e kinemasë franceze, vdiq në moshën 92-vjeçare. Lajmin e hidhur e ka ndarë vajza e saj me një postim në rrjetet sociale. Ajo zbuloi se nëna e saj kishte vdekur në shtëpinë e saj në Paris, pa dhënë detaje të tjera.

Gjatë viteve, Emme ka luajtur në filma të Federico Fellini, Jacques Demy, Sidney Lumet, Bernard Bertolucci и Klod Lelouch.

Mund të thuhet se roli i saj në filmin "Burri dhe gruaja" ("Un homme et une femme"), me regji të Lelouch, shënoi karrierën e saj të frytshme të aktrimit. Për këtë film, Emme mori një nominim për Oscar për aktoren më të mirë dhe fitoi çmimin prestigjioz të filmit Golden Globe.

"Burri dhe gruaja" ("Un homme et une femme") / Foto: – / Editorial Shutterstock / Profimedia

Ajo luajti gjithashtu në filmat legjendar "La Dolce Vita" (1960), "8½" (1963), "Lola" (1961) etj.

Në moshën 16-vjeçare, ajo luajti në The Lovers of Verona (1949), një adaptim i Romeo dhe Zhuliet nga Andrea Cajet, dhe gjatë dy dekadave të ardhshme u shfaq në mbi 40 filma.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës