Ka ndërruar jetë aktori Trajçe Gjorgiev

Trajçe Gjorgiev / Foto MNT

Teatri Kombëtar Maqedonas njoftoi se ka vdekur aktori Trajçe Gjorgiev.

Me keqardhje të madhe ndajmë lajmin për vdekjen e kolegut dhe mikut tonë – aktorit Trajçe Gjorgiev, thuhet në njoftim.

Gjorgiev ka diplomuar në Fakultetin e Arteve Dramatike, Shkup, në degën e aktrimit, në klasën e prof. Ljubisha Georgievski, në vitin 1991 Ai ka qenë pjesë e MNT për më shumë se tridhjetë vjet - duke filluar me rolin e tij të parë si Akast në The Misanthrope (1989), përmes punësimit të tij në 1998. për numrin e madh të roleve të luajtura. Në vitin 2005, ai drejtoi dhe interpretoi në pesë pantomimat për një shfaqje aktrimi "Njeriu" nga Marcel Marceau dhe me të mori titullin mjeshtër në pantomimë, në Akademinë e Teatrit dhe Filmit "NATFIZ" në Sofje, Bullgari. Ai ishte gjithashtu pjesë e "Pantomime Theatre", Kenyon College Summer School, Gambier, Ohio, 2008, dhe ndoqi një studim special njëvjeçar për pantomimë në klasën e Prof. Dr. Aleksandar Iliev, në “NATFIZ”, 2005-2006.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës