Komandanti i arratisur i “Wagner”: Ukrainas, më falni!

Foto në ekranin e printimit të YouTube

Nje nga ish-komandantët e grupit mercenar rus "Wagner", i cili iku në Norvegji, në një intervistë me Reuters tha se donte të kërkonte falje për pjesëmarrjen në luftimet në Ukrainë, duke shtuar se ai po fliste për të ndihmuar në sjelljen e autorëve të krimit para drejtësisë.

Andrei Medvedev, i cili kaloi kufirin ruso-norvegjez më 13 janar, thotë se ishte dëshmitar i vrasjes dhe abuzimit të të burgosurve rusë që luftuan kundër ukrainasve në radhët e Wagner.

Ai pretendon se ka kaluar kufirin duke u ngjitur mbi telat me gjemba dhe duke shmangur kështu patrullat kufitare. Ai pretendon se dëgjoi të shtëna nga rojet kufitare teksa vraponte nëpër pyll dhe përtej lumit të ngrirë në kufirin ruso-norvegjez.

26-vjeçari Medvedev tani po kërkon azil në Norvegji.

“Shumë më konsiderojnë si bastard, kriminel dhe vrasës. Së pari, dua t'u kërkoj falje ukrainasve. Edhe pse nuk e di se si do të merret, dua të them se më vjen keq”, tha ai për Reuters.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës