Kërkoi ekstradimin e Palevskit për t'u gjykuar për vrasjen e Vanjës dhe Pançes

I dyshuari Ljupço Palevski - Palco me Vanjën dhe Pançen e vrarë / Fotokolazh i PS / Rrjetet sociale

Ministria e Drejtësisë dje ka dërguar kërkesën për ekstradim të Ljupço Palevskit, e cila përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme përmes rrugëve diplomatike do t'u dorëzohet autoriteteve turke, ndërsa gjyqtari i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup ka pranuar propozimin e Prokurorisë dhe i caktoi masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh për shoferin i cili nga Serbia për në Turqi e kishte vozitur të dyshuarin e parë për vrasjen e të miturës Vanja Gjorçevska dhe veleshenasit Pançe Zhezovski.

Ministria e Drejtësisë njoftoi dje se dokumenti origjinal është dërguar nga DHL në Ministrinë e Drejtësisë së Republikës së Turqisë dhe një version i skanuar është dërguar edhe në INTERPOL.

“Presim bashkëpunim me autoritetet gjyqësore të Republikës së Turqisë, procesim në kohë dhe veprim nga ana e tyre në kohën më të shkurtër të mundshme”, tha Ministria e Drejtësisë.

Kërkesa për ekstradim që Ministri i Drejtësisë Krenar Loga nënshkroi dje vjen pas arrestimit të Palevskit në Turqi më 5 dhjetor, pas fletarrestit ndërkombëtar të lëshuar më 4 dhjetor.

foto: Pamja e ekranit, të dyshuarit për vrasjen e Vanyas sillen në gjykatë

Palevski dyshohet për dy krime “rrëmbim” dhe dy vrasje në mënyrë brutale. Në hetimin fillestar të Prokurorisë Publike janë përfshirë edhe katër persona, përkatësisht bashkëkryesit Velibor Manev, Vlatko Keshishov dhe Bore Videvski, të cilët e kanë pranuar fajin.

Sipas hetimeve, në këtë rast është i përfshirë edhe babai i Vanjës, Aleksandar Gjorçevski, i cili dyshohet se ka ndarë informacione me të dyshuarit e tjerë për lëvizjet e vajzës së tij dhe për të cilin Prokuroria ka bërë të ditur se i ka mohuar veprimet.

Gjyqtari i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup dje e ka pranuar propozimin e Prokurorisë dhe i ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh për shoferin Stefan Dimkovski nga Strumica, i cili nga Serbia për në Turqi e ka çuar të dyshuarin e parë Palevski. I është caktuar masa e ndalimit për shkak të mundësisë së arratisjes.

Prokuroria Themelore Publike në Shkup paraprakisht ka njoftuar se për shoferin e Palcos është lëshuar urdhër për zhvillimin e procedurës hetimore. Siç informon OJO Shkup, në periudhën prej datës 01.12.2023 deri më 03.12.2023, i dyshuari i ka ndihmuar Palevskit që të mos zbulohet për dy veprat për të cilat akuzohet, duke i siguruar transport me veturë.

- Tani i dyshuari pas komunikimit dhe marrëveshjes paraprake me kryerësin i cili ndodhej në Republikën e Serbisë është nisur për në Beograd me veturë Land Rover me shenja regjistrimi Strumica në pronësi të personit juridik. Aty ka takuar autorin dhe së bashku me automjetin janë nisur drejt kufirit të Serbisë me Bullgarinë, në pikën kufitare Kalotinë. Ata kanë kaluar kufirin më 02.12.2023, dhe duke lëvizur nëpër territorin e Bullgarisë, në të njëjtën ditë kanë mbërritur në kufirin me Turqinë, në pikën kufitare Kapitan Andreevo dhe kanë hyrë në Turqi. Aty kanë qenë bashkë deri më 03.12.2023, pas së cilës autori ka qëndruar dhe tani i dyshuari me veturën përmes Greqisë është nisur drejt këtij shteti, ku është mbajtur në vendkalimin kufitar Star Dojran - thonë nga Prokuroria Publike Shkup.

Nga aty kanë bërë të ditur se në Prokurorinë Publike të Shkupit është dërguar njoftim për një person tjetër i cili është ndaluar në stacionin policor, ndërsa prokurori publik ka vlerësuar se për momentin nuk ka bazë ligjore për të propozuar masa sigurie, por vijojnë kontrollet për përfshirje të mundshme të tij në një ngjarje penalo-juridike.

Fjala është për avokatin e Palevskit, Vasko Stojkov, i cili deklaroi se Palcon e ka çuar personalisht në Beograd për ekzaminim, pasi nuk ka pasur automjet.

Prokuroria Publike Themelore / foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Kryetari i Qeverisë Dimitar Kovaçevski dje i ka bërë thirrje kryetarit të VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski që t'i dorëzojë provat që tha se i ka për vrasjen e dyfishtë, për të cilën ka folur të mërkurën në një intervistë televizive për televizionin Shenja. deklaroi se ka të meta të mëdha në hetimin e vrasjeve dhe se hetimet kanë nisur me vonesë.

– Për komentet e kreut të opozitës, në shumë raste ai është pozicionuar si hetues dhe prokuror etj., nuk do të hyj në atë që do të bëjë. Mirëpo fshehja e provave, të cilat thotë se i ka, është edhe vepër penale, prandaj nëse ka prova, duhet t'i dorëzojë të gjitha në Ministrinë e Punëve të Brendshme ose në Prokurori, sepse vërtet është një vepër e urryer, e cila. është bërë nga jo njerëz dhe që duhet të dalin para drejtësisë dhe sipas ligjeve duhet të dënohen më rëndë - tha Kovaçevski.

Në një prononcim për media, i pyetur se sa do të zgjasë ekstradimi i të dyshuarit kryesor Ljupço Palevski nga Turqia, duke marrë parasysh informacionet se mund të zgjasë së paku 40 ditë, Kovaçevski u përgjigj se ende pret që ekstradimi të kryhet më shpejt.

Dimitar Kovaçevski / Foto: MPB

Ai në intervistën e djeshme për “360 gradë”, megjithatë, i hodhi poshtë akuzat e opozitës VMRO-DPMNE se “Qeveria e LSDM-së, e udhëhequr nga interesat partiake, ushqeu një figurë monstruoze si Palevski, i cili u rrit në Frankenshtajn”.

- Nuk e di krijim i kujt është Palevski, por një gjë do të them. Nëse Palevski është i dikujt, atëherë është i atyre që e organizuan për një vit të tërë, kur unë isha duke u gijotinë. Kush më bëri gjyq publik vitin e kaluar këtu para Qeverisë? Kush e organizoi hedhjen e bombave molotov mbi Ministrinë e Jashtme? Kush e organizoi turmën që deshi të hynte në ndërtesën e Qeverisë gjatë miratimit të propozimit evropian? Cilët njerëz ishin aty, ju kujtohet? Ju kujtohet se aty ishte edhe Palevski, edhe presidenti i së majtës dhe kryetari i VMRO-DPMNE-së, përfaqësues të mediave dhe anëtar i Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Diskriminimit. Ju kujtohet që kam theksuar disa herë se ka agjenci të huaja që e financojnë këtë dhe për këtë ju duhet të bëni një intervistë me njerëz të tjerë, jo me mua. Për shembull, me përfaqësues të autoriteteve të sigurisë. Dhe nëse ai Palevski është i dikujt, atëherë është i atyre që e kanë organizuar gjatë gjithë vitit - tha Kovaçevski.

Në pyetjen se pse Palevski nuk është sanksionuar edhe pse në serinë e veprave penale dhe kundërvajtëse në maj të këtij viti është kapur duke mbajtur armë për të cilën nuk ka pasur leje, Kovaçevski thotë se këto janë çështje të hetuesisë dhe autoritetet gjyqësore. Ai gjithashtu theksoi se “po i njëjti grup” ka bërë video të montuara në “Tik-Tok” dhe të vajzës së tij të mitur dhe ka pyetur se çfarë kanë bërë ish-kryetari i LDP-së dhe sekretari i përgjithshëm i Bashkimit Demokratik në takimet me Palevskin vitin e kaluar.

- Çfarë ka bërë ish-kryetari i Partisë Liberal Demokratike në takimet me Ljupço Palevskin? Çfarë ka bërë sekretari i përgjithshëm i Bashkimit Demokratik në takimet me Ljupço Palevskin vitin e kaluar? Çfarë kanë bërë në takime, çfarë kanë biseduar... E kam pyetur presidentin e Francës, (Manuel) Macron - nëse e di në ambasadën e tij në Shkup se çfarë njerëz pranohen për bisedime - tha kryeministri Kovaçevski. .

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, edhe dje nga Ohri i ka bërë thirrje liderit të VMRO-DPMNE-së, nëse ka prova, siç pretendon ai, që menjëherë t'ia dorëzojë organeve hetimore.

- Nëse nuk dorëzohen ato prova, është vepër penale dhe kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë ne - theksoi Spasovski.

Oliver Spasovski/ Foto: Printscreen

Ai edhe një herë ka dërguar mesazh që të mos politizohen vrasjet e Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezovskit dhe bëri thirrje për sjellje të përgjegjshme nga të gjithë.

- Politika apo çdo gjë tjetër në këto raste vrasjesh mendoj se i vret edhe një herë viktimat dhe kjo nuk është mirë sepse nuk ka asnjë çmim që mund të justifikohet në këtë lloj. Nuk dua që të gjithë të merremi me politikë, por të punojmë seriozisht deri në fund, të zgjerojmë hetimin, të nxjerrim të gjitha faktet dhe provat dhe të gjitha ato fole kriminale radikale, siç theksova, duhet të ekspozohen dhe tërësisht. shkatërrohet sepse ushqimi i personave të tillë, motivet etj., mund të shkaktojë pasoja të rënda, tha Spasovski.

Ai shtoi se janë duke u hetuar shumë lloje të komunikimeve që kanë ndodhur në periudhën e kaluar si me të dyshuarit ashtu edhe me personat jashtë këtij grupi.

– Pra mendoj se do të jepen edhe shumë përgjigje të tjera për lidhjet etj., që ishin. Është e rëndësishme për hetimin që ato struktura radikale të shkatërrohen plotësisht, tha Spasovski.

Vanja, e mitura dhe Pançe nga Velesi, të cilët u raportuan të zhdukur më 27 dhe 24 nëntor, u gjetën të vdekur në afërsi të Velesit dhe Shkupit më 3 dhjetor.

Për vrasjen e tyre aktualisht dyshohen gjashtë persona, pesë prej të cilëve në paraburgim dhe i dyshuari i parë pret ekstradimin nga Turqia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës