Pas apelit të Kosovës: FIFA hapi procedurat kundër Serbisë

Foto: EPA-EFE / Neil Hall

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka hapur sot një procedurë kundër Unionit të Futbollit të Serbisë. Federata e Futbollit të Serbisë akuzohet se ka vendosur një pankartë politike për Kosovën në dhomat e zhveshjes para ndeshjes kundër Brazilit.

Të enjten para ndeshjes në dhomën e zhveshjes së Serbisë kishte një flamur serb me hartën e Kosovës dhe mbishkrimin "Nuk ka dorëzim".

Ministri i Kulturës së Kosovës, Hajrulah pret ai u ankua në FIFA për këtë unë e di dhe deklaroi se Kupa e Botës është përdorur për të promovuar "mesazhe ksenofobike, gjenocidale dhe urrejtjeje ndaj Kosovës".

FIFA deklaron në procedurën e hapur se po heton “sjelljet e pahijshme, duke përfshirë gjestet, shenjat apo gjuhën fyese dhe promovimin e gjërave që nuk lidhen me futbollin”.

Për momentin nuk dihet se kur do ta marrë vendimin Shtëpia Botërore e Futbollit. Serbia do të luajë ndeshjen e radhës të hënën në orën 11:00 kundër Kamerunit.

Video e ditës