Pas tragjedisë me Jonadën 7-vjeçare: Nënshkruhet një peticion për të hequr “fajtorët kryesorë” për vdekjen e saj

Foto: MIA

Në Shqipëri ka nisur nënshkrimi i një peticioni për shkarkimin e ministrave Çuçi i zbehtëpër punët e brendshme, Mirella Cumbaro, për turizmin, dhe Gladys Nano, drejtor i përgjithshëm i policisë, pas vdekjes së 7-vjeçarit Jonada Obadiah ne plazhin e Potamit, prane Himares.

Më 2 gusht, vajza u vra nga një varkë e drejtuar nga komisariati i policisë Ariane Tasse. Ajo dhe prindërit e saj kishin ardhur me pushime nga Britania e Madhe, ku jetonin prej dy dekadash.

Ngjarja tragjike shkaktoi një revoltë të madhe në opinion pas së cilës u zhvilluan dy protesta, e para me moton "Nuk e vrau anija, por shteti" dhe e dyta "Drejtësia për Yonadën", e cila kërkonte dorëheqjen e Çuchi, Kumbaro dhe Nano.

Protestat, por edhe peticioni organizohen nga shoqëria civile, e mbështetur nga opozita.

Eliona Shkreli, përfaqësues i shoqërisë civile, deklaroi se fajtori kryesor duhet të mbajë përgjegjësi dhe të shkarkohet. Ai shtoi se në vetëm pak orë peticioni është nënshkruar nga mijëra qytetarë.

Video e ditës