Sipas një recete të vjetër: Kaçamak me patate dhe krem

Foto: Freepick

Kaçamak, bakrdan ose bakrdanik është një lloj pjate tradicionale që bëhet kryesisht nga mielli i misrit.Kjo pjatë i përket gatimeve tradicionale të Maqedonisë, Serbisë, Malit të Zi, Bosnje Hercegovinës, Bullgarisë dhe Turqisë. Kaçamakut mund t'i shtohen gatime të ndryshme, si: djathë, mish, yndyrë derri të skuqur, proshutë të skuqur, qumësht të thartë, qumësht të ëmbël, sheqer dhe krem.

Sipas një recete të vjetër tradicionale, për të kursyer miellin, shtohen patatet, të cilat zihen derisa të zbërthehen dhe bashkohen me miellin në një masë homogjene.

Përbërësit:

- 1 kg patate
- 0,7 kg miell gruri tip 500
- 1 lugë gjelle yndyrë
- 5 lugë krem
- 4 litra ujë

përgatitja:

Qëroni patatet dhe pritini në kubikë. Vendosini në një enë me ujë që të ziejnë mirë. Pasi të jenë gatuar, nxirrni pjesën më të madhe të ujit në të cilin ishin zierë patatet dhe lini vetëm pak në fund dhe shtoni miellin. Vazhdoni të zieni patatet dhe miellin së bashku edhe për 20 minuta.

Pas 20 minutash zierje, hiqeni tiganin nga zjarri dhe grijini patatet me miellin. Më pas shtojmë fillimisht yndyrën dhe e përziejmë sërish mirë për rreth 10 minuta dhe më pas kremin.

Ky është një vakt i pasur, me shumë kalori që shërbehet në sasi më të vogla se qulli klasik.

Ju bëftë mirë!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës